Hlavní obsah
Svůdné pokukování po ostatních ženách patří mezi přirozené mužské reflexy. Foto: Profimedia.cz

Milostné pokukování po jiných ženách je u mužů přirozený reflex

Jistě žádná žena nebude polichocena, když její vyvolený otočí hlavu za každou trošku pohlednější konkurentkou. I když se budeme snažit sebevíc, mužům v této "zálibě" asi jen těžko zabráníme. I když nás milují a tvrdí, že jsme osudovými ženami jejich života, za pohlednou krasavicí se i tak stejně ve většině případů otočí. Jedná se totiž o jejich přirozený reflex.

Svůdné pokukování po ostatních ženách patří mezi přirozené mužské reflexy. Foto: Profimedia.cz
Milostné pokukování po jiných ženách je u mužů přirozený reflex

Představte si situaci, která nemusí být ani tak daleko od reálného života mnohých žen. Sedíte se svým přítelem či manželem v restauraci, pochutnáváte si na dobrém jídle, lehce konverzujete, prostě si užíváte klidný večer. Najednou nedaleko od vašeho stolu projde pohledná žena a váš muž (přítel) se za ní bez jakéhokoli ostychu otočí a téměř zamilovaně na ni hledí.

I když si v tu chvíli budete jistá, že vás miluje a nikdy by vás nepodvedl, i takové nevinné ohlédnutí ve vás může vzbudit silnou vlnu žárlivosti, která může vyústit i v ošklivou hádku. Možná si tím ulevíte, ale požadovaný výsledek se asi nedostaví. Odborníci by vám totiž vysvětlili, že se u muže jednalo o podobný přirozený reflex, jako je třeba dýchání.

Za vším jsou mozkové pochody

Ještě předtím, než je muž vědomě vůbec schopen zareagovat, se v jeho mozku odehrávají situace, které vyhodnocují, zda je daná žena sexuálně atraktivní. Pokud je vyhodnocení kladné, nastávají u muže okamžitě fyzické projevy. Rozšíří se zorničky, zvýší se srdeční frekvence, zvyšuje se hladina testosteronu a muž začne vysílat k ženě milostné pohledy.

Tato činnost je u muže stejně přirozená jak dýchání, tvrdí neuropsychiatrička Louann Brizendineová, která je zároveň autorkou knihy Mužský mozek, kde vysvětluje a svým způsobem i obhajuje toto ne zrovna taktní mužské chování a zabývá se i rozdílnými pochody mužského a ženského mozku.

Vysvětlením může být podle ní také to, že oblast mužského mozku, která ovládá nebo řídí sexuální výkon je 2,5krát větší než u žen. Ale bohužel pro muže, to, co oni považují za pouhý akt hodnotící ženskou krásu, označují obvykle jejich partnerky za čin "velezrady".

Muži hodnotí, ženy jsou připraveny k boji

Ženský mozek je oproti mužskému totiž naprogramován tak, aby automaticky hodnotil ostatní ženy, které by mohly být potencionálními konkurentkami. Proto se v situaci, kdy se muž, byť bez sebemenších vedlejších úmyslů, podívá na jinou ženu, cítí v ohrožení.

Podle Brizendineové by ale měly ženy méně vyčítat a být spíše za tento jev u muže "vděčné". Podle ní to totiž znamená, že muž je naprosto normální, má dostatek testosteronu a je tak i dostatečně plodný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků