Hlavní obsah
Jednou z řady možných příčin snížené sexuální touhy mohou být vedlejší účinky některých léků. Ve většině případů jde o problémy, které se dají řešit. Foto: Profimedia.cz

Jaroslav Zvěřina: Sexuální touhu mohou snižovat i léky

Není to nic vzácného. Chuť člověka na sex najednou klesne a on či ona nevědí proč. Jednou z řady možných příčin, na kterou lidé často nepomyslí, jsou vedlejší účinky některých léků. Obvykle proto, že nečtou příbalové letáky a nezeptají se ani svých lékařů. Bohužel. Ve většině případů jde totiž o problémy, které se dají řešit.

Jednou z řady možných příčin snížené sexuální touhy mohou být vedlejší účinky některých léků. Ve většině případů jde o problémy, které se dají řešit. Foto: Profimedia.cz
Jaroslav Zvěřina: Sexuální touhu mohou snižovat i léky

Chuť na sex často snižují některá psychofarmaka. A to jak u mužů, tak u žen. Zejména větší část antidepresiv vyvolává podstatný pokles nejen zájmu o styk, ale i sexuální vzrušivosti.

Pro lékaře navíc není snadné rozlišit, jestli za negativní vliv na sexualitu mohou antidepresiva nebo vlastní choroba, tedy deprese. Ale tak jako se dá pomoci většině lidí s touto nemocí, bývá možné povzbudit i jejich chuť na sex.

Podobně negativní vliv mohou mít na sexuální touhu sedativa a léky tlumící bolest. U mužů pak některé léky na vysoký tlak a zejména pak špatně nastavená léčba, která snižuje pacientovi krevní tlak příliš.

Erekce je ve své podstatě jev hydraulický. A když v hydraulickém systému poklesne tlak, má to negativní dopad na jeho efektivitu. Naštěstí se tyto problémy dají řešit pomocí léků, které zlepšují průtok krve cévami.

Správné nastavení léčby hypertenze si pacient může pohlídat sám, a to zejména tím, že si bude pravidelně měřit krevní tlak. Někdy pomůže i to, že mu lékař vymění léky za jiné, které nemají žádné (nebo mají jen malé) vedlejší účinky na libido, tedy na sexuální apetit.

Pokud si muž léčí zhoubný nádor na prostatě, často užívá farmaka, která snižují hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, protože ten podporuje růst nádoru. Tato léčba se někdy používá i u nezhoubného bujení prostaty.

S klesajícími hladinami testosteronu však obvykle klesá i chuť na sex. Tím spíš je ale důležité, aby pacienti nezatajovali své problémy v sexu před lékařem nebo je nebagatelizovali.

Některé léky na urologické potíže, ale také určitá psychofarmaka mohou u mužů vyvolávat poruchy výronu semene. Dochází při nich k tomu, že pohlavní žlázy ejakulát buďto nevypudí z organismu ven, nebo ho vypudí špatným směrem, to znamená do močového měchýře. V takových případech mluvíme o „suchém orgasmu“. I tento zdravotní problém se dá obvykle řešit, pokud ho pacient přizná.

Léků, které mají nepříznivý vliv na sexuální touhu, je víc, než můžeme zmínit v tomto článku. Pro všechny ale platí podobné řešení. Nestydět se, své potíže netajit, ale naopak je probrat s lékařem. Ten vám může vyměnit jedny léky za jiné, nebo změnit jejich dávkování, při kterém zachová pozitivní účinek na chronickou chorobu, ale významně zmírní negativní vliv na sexuální touhu.

Nebo vám předepíše léky, které mohou řešit vaše sexuální potíže. Pokud se stydíte nebo máte pocit, že byste lékaře svými problémy zbytečně zdržovali, můžete vyzkoušet poradnu na www.ulekare.cz, kde vám odpoví specialisté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků