Hlavní obsah
Nedostatek intimity je párový problém, nikoliv problém jednotlivce. Foto: Profimedia.cz

Důvody, proč partner ztrácí chuť na sex

Všimla jste si, že v posledních týden či měsících nejeví váš partner zájem o sex? Pak pravděpodobně cítíte mix frustrace, strachu a nejistoty. Není divu, vždyť od mužů společnost očekává, že se sexuálních aktivit nezdráhají, a tak většina partnerek vnímá dobrovolný sexuální půst jako výhružné světlo, které značí nevěru. Přesto existují i další důvody, které mohou vysvětlit, proč v posledních týdnech slouží vaše postel výhradně ke spánku.

Nedostatek intimity je párový problém, nikoliv problém jednotlivce. Foto: Profimedia.cz
Důvody, proč partner ztrácí chuť na sex

Zatímco o ženách a jejich nízké sexuální touze slýcháme dnes a denně, o mužském sexuálním apetitu se příliš nemluví. Automaticky se totiž předpokládá, že pánové jsou vždy a všude připraveni k sexuálnímu výkonu.

„Společnost nás nutí k tomu, abychom si mysleli, že je neobvyklé, když muži nemají chuť na sex,“ říká vztahová terapeutka Cynthia Pizzulliová a dodává, že jakmile muž nechce mít sex, ženy automaticky začnou přemýšlet, kde udělaly chybu. Pravdou ale zůstává, že je naprosto přirozené, když se v průběhu času mění a vyvíjí sexuální touha.

„Nedostatek intimity je párový problém, nikoliv problém jednotlivce. Žena by se v žádném případě neměla stavět do pozice oběti,“ vysvětluje Pizzulliová. Pokud tedy cítíte, že se váš muž nechce milovat, rozhodně nehledejte chybu u sebe. Mnohem lepší bude, když k problému přistoupíte objektivně, a především zjistíte, kde se stala chyba.

Pizzulliová nabízí šest nejčastějších důvodů, proč pánové odmítají sex.

Životní priority

Mnoho mužů má hektický život složený z přesčasů, výchovy dětí a nulového odpočinku. Tento životní styl se samozřejmě rychle projeví i na sexuálním apetitu.

„Když muž přijde po celém dni v práci domů, mám tři možnosti, co dělat. Buď si sedne a bude koukat na televizi, půjde spát, nebo se bude milovat se svou ženou. V mnoha případech je nejlepším řešením druhá možnost,“ říká vztahová terapeutka Cynthia Pizzulliová a dodává, že tato skutečnost pramení ze života pravěkých mužů.

„V té době sex sloužil jako nástroj k rozmnožování. Primárně se ale muži soustředili na lov a zabezpečení rodiny. I pro dnešní muže je typické, že práce je středobodem jejich života, díky kterému dokážou zabezpečit rodinu,“ říká odbornice pro Prevention.

Pokud máte doma muže – workoholika, pak sexuální intimitu obnovte tím, že si milování naplánujete. „Ve svém životě plánujete všechno ostatní, tak proč nezačít plánovat sex? Stanovte si určité datum, které bude vyhrazeno pro sexuální hrátky. V ideálním případě si najděte čas, kdy nebudou děti doma, a tak budete mít dostatek soukromí.“

Zdravotní problémy

Nikdo nemládne, a tak je důležité myslet na to, že s věkem přicházejí zdravotní komplikace, které mohou nepříjemným způsobem ovlivnit sexuální život. Řeč je například o erektilní dysfunkci nebo rakovině prostaty.

„V první řadě by lidé měli pochopit, že sex není jenom o penetraci. Existuje nespočet způsobů, jak s partnerem zažít hlubokou intimitu, aniž by došlo k penetraci. A právě tyto možnosti byste s partnerem měli vyzkoušet v momentě, kdy zdravotní stav neumožňuje klasický sexuální styk,“ říká Pizzulliová.

Nejdůležitější ale je, abyste partnerovi byla oporou a aktivně se o jeho zdravotní stav zajímala.

Váš vztah je platonický

Páry, které jsou spolu 10, 20, nebo dokonce 30 let mohou jednoho dne zjistit, že jejich láska je ryze platonická.

„Existuje mnoho manželství, ve kterých jsou partneři nejlepší přátelé, nikoliv milenci,“ tvrdí Pizzulliová. Není divu, vždyť společné mytí nádobí nebo skládání prádla jenom sotva někoho vzruší.

„Pokud je váš společný čas založen na sledování televize, žehlení prádla nebo umývání koupelny, pak není divu, že váš partner nemá náladu na sex,“ říká psycholog Brandy Engler.

Když věci stagnují, je důležité vytvořit erotický prostor a vnést do vztahu sexuální intimitu. Brandy Engler doporučuje, abyste si každý den s partnerem vyhradili čas bez technologií. Získaný čas věnujte budování erotiky a prohlubování vzájemné intimity. Uvidíte, že dříve nebo později dojde i na milování.

Je ve stresu

Jedním z nejčastějších důvodů, proč muži nemají zájem o sex, je stres. „Povětšinou jde o stres spojený s prací nebo penězi,“ vysvětluje sexuální terapeutka Christine Milrodová.

Zároveň se může stát, že právě kvůli penězům a práci se partneři často hádají. Tyto malé argumenty se mohou časem nakupit až do bodu, kdy ovlivní sexuální intimitu nebo manželskou touhu.

Pokud tedy cítíte, že je partner ve stresu, v žádném případě nepřilévejte olej do ohně. Naopak ho vyslechněte, nabídněte mu řešení, a především ho podpořte. Jedině tak vzkřísíte šanci, že se váš sexuální život v brzké době vrátí do normálu.

Není iniciátorem

Věřte tomu nebo ne, někteří muži se necítí komfortně v roli sexuálního iniciátora. „Následně ženy mají pocit, že pokud muž sexuální styk neiniciuje, pak něco udělaly špatně. V mnoha případech jde ale pouze o to, že si muž přeje, aby ho žena sváděla,“ domnívá se Pizzulliová.

Ptáte se, proč na začátku vztahu patřil k hlavnímu iniciátorovi právě partner? „Muži to na začátku vztahu dělají především proto, že je to společenská norma. Od mužů se jednoduše očekává, že budou ženu dobývat,“ dodává odbornice.

Nízký sexuální apetit

Je přirozené, že se mužský sexuální apetit časem snižuje, což je dáno především poklesem hladiny testosteronu. „Mnoho mých mužských klientů si obecně stěžuje na nižší sexuální touhu,” souhlasí psycholog Brandy Engler.

Dobrou zprávou je, že tento problém má řešení. „Promluvte si s partnerem o tom, jak si představuje ideální sex. Potřebuje před milováním relaxovat? Pokud ano, pak mu nabídněte smyslnou masáž. Líbí se mu hraní rolí? Vyberte zajímavý kostým a překvapte ho,“ navrhuje Engler.

Zkuste boj za váš sexuální život nevzdat a udělejte pro jeho záchranu všechno, co je ve vašich silách. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků