Službu sexuální asistence může v současné době v Česku poskytnout 15 žen a 2 muži, jež na tuto profesi mají certifikaci. "Sexuální asistence se tak rozšiřuje do dalších regionů a bude dostupnější. Očekáváme, že se zájem o službu ještě zvýší. Jako velký posun našich služeb přitom vnímáme, že kromě žen začnou nově asistenci vykonávat i muži, které ale nebylo vůbec jednoduché sehnat," upozorňuje Lucie Šídová ze společnosti Freya, která pořádá kurzy sexuální asistence a k tomu i poradenství a zároveň se snaží o odbourávání předsudků a zažitých stereotypů.

Prvních pět asistentek začalo v ČR pracovat na podzim 2015. Vyškolil je spolek Rozkoš bez rizika. Poté od něj program převzala právě organizace Freya, která vznikla v roce 2016 a zaměřuje se na téma sexuality postižených a seniorů.

Sexuální asistence jako dobrý skutek

Sexuální asistenci mohou poskytovat ženy či muži, kteří absolvují stohodinový kurz se zaměřením na sociálně zdravotní služby. Školení získalo akreditaci ministerstva práce. Asistentky a asistenti podepisují také etický kodex. S klienty mohou uzavírat dohodu. Freya nyní seznam sexuálních asistentek a asistentů s jejich medailonky umístila na svém webu. Dřív si zájemci museli službu dohledávat sami.

Zleva: Tomáš Pik, pan Milan, asistentka Vladana, Lucie Šídová a Petra Hamerníková na tiskové konferenci při předání certifikátů novým sexuálním asistentkám a asistentům pro lidi s postižením či v seniorském věku.

Zleva: Tomáš Pik, pan Milan, asistentka Vladana, Lucie Šídová a Petra Hamerníková na tiskové konferenci při předání certifikátů novým sexuálním asistentkám a asistentům pro lidi s postižením či v seniorském věku.

FOTO: ČTK

Přístup ke službě se postupně mění

Mezi prvními vyškolenými asistentkami v Česku byla Vladana. Podle ní se přístup ke službě postupně mění. "Dříve se objevovaly negativní a znevažující zprávy, nyní už jsou ohlasy pozitivní a podpora je velká. Hodně volají rodiče sami od sebe. Dřív to byli jen první stateční jedinci. Teď se ozývají už ústavy a domovy. Přátelé pomáhají svým kamarádům. Vzájemná podpora všeobecně funguje," řekla Vladana.

Podle Petry Hamerníkové se do právě skončeného kurzu přihlásilo 40 lidí. Ne všichni přísná kritéria splnili. Certifikát převzalo 11 žen a dva muži. "Mám životní zkušenost se soužitím s partnerkou se zdravotním postižením. Díky tomu jsem pochopil a získal jiný náhled na sexualitu zdravotně postižených. Řada lidí si myslí, že to jsou asexuálové, že jsou bez sexuality," řekl asistent Daniel. K asistenci se dostal přes svou známou, která se jí už několik let věnuje.

Služba je placená. První konzultace vyjde na 500 Kč, běžné setkání pak na 1200 Kč.