Superžena. To je sen a představa všech dotazovaných žen. To se ale ovšem kříží s ideální představou mužů. Ve své domácnosti totiž netouží po někom, kdo dokonale zrežíruje její chod, ale hlavně po ženině psychické pohodě a také po tom, aby si jejich partnerka našla nějaký čas sama pro sebe.

Studie, do které bylo zapojeno 1000 českých a slovenských mužů a žen, ukázala, že klíčem ke šťastné rodině je spokojenost. Pro 74 % českých a 67 % slovenských žen je na prvním místě péče o děti a o domácnost. Bohužel na sebe také kladou velmi vysoké nároky a snaží se stihnout i další úkoly na úkor času, který by si mohly udělat samy pro sebe. Což pokládají za hlavní problém nejen muži, ale i odborníci.

Psycholožka Eliška Kodyšová říká, že péče o rodinnou pohodu a děti spolu úzce souvisí. „Nevidím ale důvod, proč by měly zapomínat samy na sebe a své potřeby. Je potřeba dopřát si malou radost.“ Tři čtvrtiny žen z výzkumu přiznaly, že si radost dopřejí jednou týdně. Za kulturou nebo na schůzku s přáteli vyrážejí méně často. 51 % žen tvrdí, že za to může především málo času, 57 % udává jako důvod finanční problémy.

Nevyužité možnosti

Osobní koučka Petra Jarošová říká, že ženy mohou být v jedné osobě zároveň ekonomicky nezávislou partnerkou se svými koníčky i matkou a hospodyňkou na plný úvazek. „Není to překážka v péči o domácnost. Ženy mají kolikrát i možnost, ale zkrátka ji nevyužívají.“

Ačkoliv muži v průzkumu upozorňovali na fakt, že si myslí, že se jejich partnerky dostatečně neopečovávají a nedělají si radost, téměř většina dotázaných žen naopak uvedla, že jsou to právě muži, kdo jim dělá málo drobných radostí a překvapuje je. Psycholožka v tomto případě vidí problém hlavně v komunikaci. „Muži a ženy o svém vztahu mluví jen vzácně. Pokud si muž není jistý, že žena přijme malou pozornost s velkým nadšením, raději ji ani nenavrhne.”

A jak by mohly ženy potěšit muže? Například spodním prádlem. Je totiž prokázáno, že ženy oblékají svůdné či dráždivé prádlo pouze výjimečně. 84 % žen v průzkumu firmy Bluebella přiznalo, že k takovým příležitostem patří například první společná noc s novým partnerem či výročí. Stejné procento žen je přesvědčeno o tom, že se jim, ačkoli mají prádlo pod oblečením, i zásadním způsobem zvedne sebevědomí.