Každý problém může být řešitelný. Jen je zapotřebí ho začít řešit včas a nebát se k tomu přizvat odborníka. Lidé se často naprosto zbytečně brání navštívit manželského poradce, a když už se k tomu odhodlají, bývá už mnohdy pozdě. Přitom pohled nezávislého člověka může skutečně pomoci.

"Z vlastní zkušenosti vím, že páry návštěvu u odborníků neustále odkládají. Přitom čím dřív přijdou a pokusí se řešit své problémy v neutrálním prostředí s nezaujatým psychoterapeutem, tím mají větší pravděpodobnost, že dosáhnou úspěchu a najdou opět společnou řeč," vysvětluje pro Daily Mail manželská poradkyně Patricia Goodmanová.

Podle ní také až 70 procent párů, které navštívily manželskou poradnu, tvrdí, že právě díky terapii spolu opět začali lépe komunikovat a většinou nalezli i podstatu problému, který je do té doby velmi trápil. A dokonce u 94 procent párů došlo k zásadnímu zlepšení v sexuálním životě.

Podstata problému může tkvět v minulosti

O tom, že problém ve vztahu může pramenit z minulosti, tedy okamžiků, kdy se pár ještě neznal či spolu teprve začal chodit, vypráví příběh úspěšného čtyřicetiletého marketingového manažera Toma.

"Nejprve jsme šest týdnů docházeli na terapii, kde jsme místo našeho vztahu řešili naše vztahy s rodiči, sourozenci, ale i s předchozími partnery či přáteli. Mnoho otázek se týkalo i našeho dětství. V té době jsem ještě nedokázal pochopit, co mají tyto všechny vzpomínky společného s tím, že si po deseti letech manželství přestáváme s partnerkou rozumět. K rozuzlení došlo až po druhém měsíci sezení, kdy jsme odhalili podstatu našeho problému. Ty dva měsíce pro mne byly ale velmi náročné a nemyslím si, že je dokáže každý pár s úspěchem absolvovat. "

Potvrzuje to i anglický psychoterapeut Peter Bell, podle kterého by nikdo neměl být nucen chodit do manželské poradny, pokud skutečně netouží najít cestu k navrácení pohody do vztahu. Ne každý je totiž ochoten dokonale prozkoumat své dětství i sexuální život a hledat úskalí problému v oblastech, které na první pohled nemusí mít s problémem nic společného.

"Úspěch terapie totiž mnohdy spočívá v rozpitvání problému a k nalezení skutečného původu problému, což nemusí být vůbec příjemné," vysvětluje Bell a dodává: "O úspěchu terapie bývám mnohdy přesvědčen, až v okamžiku, kdy jeden z partnerů řekne se slzami v očích: "Proboha, proč jsme o tom nemluvili již na počátku vztahu?"

Video

Manželským krizím se dá předcházet

 

Jak nalézt kvalitního poradce?

Podle ředitelky Centra vztahů v Londýně je nejdůležitější obrátit se na někoho, kdo je skutečně způsobilý pro práci s páry a má již v této oblasti mnohaleté zkušenosti. Hledat pomoc u terapeutů, jež se zaměřují i na jiné oblasti, například pracovní problémy apod., nebývá mnohdy tak úspěšné z pohledu nalezení skutečné podstaty problému. Tito odborníci pomohou pouze překlenout období krize. K vyřešení problému je však mnohdy zapotřebí mnohem víc.

Většina problémů přesto vzniká kvůli nedostatečné komunikaci a neschopnosti vyjádření vzájemných citů. Páry obvykle nejsou schopny vzájemné otevřenosti a upřímnosti a proto své problémy zcela samy vyřešit nedokáží.

Lidé by si měli uvědomit, že neexistuje ani žádné okamžité řešení manželské krize a i léčba vztahu vyžaduje určitý čas a především ochotu i úsilí obou partnerů problém vyřešit. Každá investice do nalezení řešení se pak určitě vyplatí. Z pohledu emocionální i finanční stránky je totiž rozvod jako takový mnohem nákladnější.