Podle psycholožky Alice Vondrové „vztah po patnácti, dvaceti letech obvykle zavalí kolotoč trablů, povinností, účtů a dětí“. Prim mohou podle ní začít hrát drobnosti, kterými si lidé po letech soužití mohou jít na nervy - například to, že on chrápe, nebo že ona mlaská.

Do takového vztahu musí nutně zavanout čerstvý vzduch. Alice Vondrová říká, že prim hrají společné zážitky. „Důležité jsou ale i zajímavé nové zážitky každého zvlášť, aby přinesli domů nějaká nová komunikační témata. Ne to, jak se pořád pomlouvá tchyně a soused a pak už lidi nevědí vůbec o čem mluvit,“ vysvětluje psycholožka.

Vondrová klade důraz na kvalitu trávení volného času partnerů, protože práce a povinnosti dokážou člověka úplně semlít. Pokud se volný čas věnuje „domácímu desetiboji“, těžko lze očekávat milenecký sex, míní Alice Bendová.

Nesoulad v ložnici je i o komunikaci

Další otázkou je, zda nezájem o sex není způsoben citovým a sexuálním strádáním. Ne každý totiž dokáže se svým partnerem otevřeně o svých sexuálních přáních a potřebách mluvit. A proto může dojít k situaci, že se sexu partneři raději zřeknou, než aby se cítili frustrováni. Na to však platí zásadní doporučení a to, že partneři spolu musí o všem komunikovat. Pokud jim to nejde doma v obýváku, měli by navštívit rodinného, či partnerského psychologa, nebo sexuologa.

I sexuální nesoulad, či nechuť je důvodem k rozpadu manželství. Počet rozvodů z různých důvodů je stabilně vysoký. Podle statistik ČSÚ, jde o více než 30 tisíc rozvodů ročně, a to i přesto, že počet sňatků klesá – zatímco v roce 1990 uzavřelo manželství 90 tisíc párů, loni to již bylo jen něco přes 50 tisíc.

Rozvodem končí polovina z původně uzavřených manželství a nejčastěji se lidé rozvádějí ve třetím a čtvrtém roce manželství.