Špatná volba životního partnera může negativně ovlivnit celý život. Podle odborníků je dokonce spokojené partnerství klíčem k pracovním úspěchům a k bohatému kontu.

Láska pomůže kariéře i kontu

„Pokud nemáte spokojený vztah, neumožní vám vaše hlava se dále rozvíjet v oblasti práce. Důvod je jednoduchý. Hledání nového oboru, rozvíjení znalostí a dovedností do určité míry závisí i na tom, jakou oporu jedinec získá u svého protějšku.

Pokud je reakce negativní nebo žádná či je člověk vytížen neustálými hádkami a řešením problémů, nemá ani dost energie, ani motivace v tom chtít se zlepšit.
Toto samozřejmě neplatí jen u osob, jež si budují postavení ve firmě, ale i u lidí, kteří se snaží podnikat sami na sebe. Člověk těžko může budovat firmu, když podnikání protějšku vadí.

Je ideální, když partneři mají podobné zájmy a umějí se navzájem vyslechnout a ocenit úspěch druhého

FOTO: fotobanka Profimedia

V tomto směru je naopak ideální, když partneři mají podobné zájmy a umějí se navzájem vyslechnout a ocenit úspěch druhého,“ radí odborník na lidské vztahy z portálu muj vztah.cz Aleš Kalina.

Na druhou stranu nesoulad v domácnosti může z člověka udělat i workholika. „To je v těch případech, kdy jedinec bere práci jako útěk z domova, před manželkou či před ochladlým milostným životem, pak se skutečně může stát hlavní náplní života jeho práce. Atmosféře v domácnosti ale ani toto rozhodnutí nepřidá a spory se jen prohlubují,“ dodává odborník.

S pracovní otázkou souvisí i finance. Tam, kde je rozpor v soužití, je společná kasa noční můrou. „V soužití plném hádek se dá těžko předpokládat nějaká snaha o to, mít se lépe. Takové dvojici většinou stačí jen jistota v podobě zaplacených složenek, případně plná společná lednice."

"Domluva o tom, kolik se za co společně utratí nebo kam se finance budou investovat, je ale spíš jen přáním než skutečností. Největší dopad na finance má pak samotný rozvod a tahanice kolem majetku. Jinými slovy základem toho, aby peníze na kontě mohly narůstat, je harmonie páru,“ říká Aleš Kalina.

Spory ničí celé okolí

Partnerskými spory netrpí jen samotná dvojice, ale i její okolí. A to z více důvodů. „Mnozí lidé si neustále stěžují na manipulativní chování svých partnerů. Jejich žárlivost a nedůvěra často vedou k tomu, že člověk začne ztrácet své dlouholeté přátele."

"Výsledkem je pak to, že se s nimi přestaneme vídat úplně a začneme chodit do společnosti přátel svého protějšku nebo se naši vlastní přátelé stanou příčinou častých hádek a sporů s partnerem. Při partnerském soužití je třeba počítat i s rodiči a příbuznými svého protějšku."

Při partnerském soužití je třeba počítat i s rodiči a příbuznými svého protějšku.

FOTO: fotobanka Profimedia

„Když není partner schopný s nimi vycházet a komunikovat, nastupují další nepříjemnosti, které ve velké většině případů zasahují do celého příbuzenstva. Mnohdy dojde i k tomu, že jedinec dostane na výběr mezi životem se svým vyvoleným, nebo s vlastními rodiči,“ říká odborník.

Často jde i o zdraví

Hádky, problémy a dusno ve společné domácnosti mají velký vliv i na lidské zdraví. „Současné vědecké průzkumy dokázaly, že lidé žijící v nefunkčním vztahu jsou více náchylní k srdečním chorobám a k rakovině. Hlavní příčinou těchto nemocí je stres v partnerském vztahu, a to hlavně díky neustále probíhajícím emocím."

"Ty každý z nás v okamžiku, kdy jsou spojeny s blízkým člověkem, prožívá mnohem silněji, než je tomu u osob vzdálených. Kromě toho je dokázané, že v nefunkčním soužití člověk ztrácí zájem o své zdraví a nepečuje o sebe tak, jak by měl nebo mohl. To s sebou nese další potíže způsobené zanedbáním zdravotní prevence a podceněním některých příznaků či chorob,“ říká Aleš Kalina.