Polibek na uvítanou v našich krajích dlouhá léta nebyl na pořadu dne. Asi to bylo dáno dobou minulou, kdy pomyslné líbání vysokých ruských pohlavárů bylo pro spoustu lidí natolik odpudivé, že tento způsob přivítání v Česku téměř vymizel.

Jeden z výtvorů, které zdobí zbytky Berlínské zdi poblíž Warschauer Strasse přibližuje vřelost vztahu komunistických pohlavárů L. I. Brežněva (vlevo) a Ericha Honeckera.

Vřelost vztahu komunistických pohlavárů byla pro mnoho lidí přímo odpudivá.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

V každém případě podle průzkumu značky Winterfresh je tento uvítací rituál opět na vzestupu.  Už i Češi si začínají na polibek na přivítanou zvykat a téměř za samozřejmost jej považuje 61 % lidí.

Přitom 54 procent se líbá zásadně na tvář a jen sedm procent přímo na ústa. Bohužel prvorepublikový polibek na hřbet ruky již téměř vymizel. Stále si na něj potrpí pouhé jedno procento populace.

 Jižanská inspirace

Líbání na přivítanou tedy již není doménou pro temperamentní jižanské národy jako jsou Italové, Španělé či Francouzi, ale zvyk částečně přebrali už i Švýcaři a další země Evropy včetně Česka.

V Evropě je zcela běžné, že se mezi sebou políbí dvě ženy, nebo žena a muž, mezi nimiž je přátelský vztah. V arabském světě je pak běžný i polibek dvou mužů.

Přátelé se při setkání nejčastěji líbají jednou (36 %), následuje jižanský polibek na obě tváře, což provozuje téměř čtvrtina dotázaných a 2 % Čechů praktikují políbení třikrát za sebou jako je obvyklé právě ve Švýcarsku.