S výsledky průzkumu seznámil v úterý novináře Ivo Procházka z pražského Sexuologického ústavu.

"Nejvíce, 38 procent, lidí se stalo cílem slovního či písemného obtěžování, výhrůžek nebo vydírání ze svého okolí. Tuto negativní zkušenost mají spíše ženy. Ke slovnímu obtěžování se většinou přidává i fyzické násilí," uvedl Procházka.

Poměrně hodně homosexuálů má problémy se svou orientací v zaměstnání. "Nejčastější jsou poznámky typu: Tady je ale přetopeno, a podobně," uvedl lékař. Průzkum také ukázal, že až 30 procent homosexuálů svou orientaci v zaměstnání tají a jen 16 procent ji neskrývá nikdy.

Agresivita v rodině

Podle předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady je přesto česká společnost ke gayům a lesbičkách poměrně vstřícná. "Za 13 let česká veřejnost udělala velmi pozitivní krok k přijímání sexuální minority. Zhruba 70 procent občanů dnes nemá problém s registrovaným partnerstvím, ale ani s tím, že má za souseda gaye nebo lesbičku," uvedl Hromada. Zbývajících 30 procent tvoří extrémní skupiny, věřící a lidé, kteří si neumí přiznat vlastní orientaci, uvedl Hromada.

Průzkum ukázal, že homosexuálové jsou diskriminováni například i ve zdravotnictví nebo v místě bydliště (obojí sedm procent). Čtvrtina respondentů uvedla, že omezení zažila i ve vlastní rodině. "Nejčastější formou diskriminace v rodině je agresivní a ponižující jednání, nejzávažnější je asi vyhnání z domova, což potvrdilo 15 procent respondentů," řekl Procházka.

Zákon o partnerství potřetí

Iniciativa doporučuje vládě, aby se více zabývala antidiskriminačními zákony, a to i mimo pracovní oblast. Parlament už dvakrát projednával zákon o registrovaném partnerství. Do konce roku by se měla do parlamentu dostat jeho třetí, kompromisní varianta, uvedl sexuolog a poslanec ODS Jaroslav Zvěřina. Podle něj by měla ustanovení o registrovaném partnerství vycházet ze stejných principů jako je manželství.