Studie několika předních britských odborníků přišla se závěrem, že mozky heterosexuálů a homosexuálů se skutečně liší strukturálně i funkčně. Bylo dokázáno, že mozek lesbiček má menší podíl šedé hmoty – buněk zpracovávajících signály jdoucích od smyslů – než mozek heterosexuálních žen. Lesbičky tak mají mozek velmi podobný tomu mužskému.

Naopak mozek gayů se jeví více strukturně podobný s mozkem žen. Mozek gayů také velmi mocně reaguje na pohlavní hormony vyloučené v potu jiných mužů (potenciálních sexuálních protějšků) tak, jak je to typické pro mozek heterosexuálních žen.

O orientaci je zřejmě rozhodnuto už před narozením

Například se také ví, že větší mozek u mužů a vyšší podíl šedé hmoty u žen je způsoben částečně působením pohlavních hormonů během děložního vývoje. Tyto hormony přitom v jistou kritickou chvíli určují také sexuální orientaci.

Vědci z University College London použili velmi výkonný přístroj pro skenování mozku pomocí magnetické rezonance a sledovali osmdesátku mužů a žen. Obrázky ze skeneru prokázaly, že lesbičky měly proporce a distribuci šedé hmoty v mozku podobné mužským.

„U homosexuálních žen byla šedá hmota kúry kolem nosu strukturně stejná jako u mužů,“ uvedli autoři v závěru své studie. Oblast kolem nosu je přitom zodpovědná za společenské a sexuální chování člověka.

Homosexuály přitahuje i pot stejného pohlaví

V přidružené studii pak Ivanka Savicová ze švédského Institutu Karolinska požádala 12 gayů, 12 heterosexuálních žen a 12 heterosexuálních mužů, aby přivoněli k potu různých mužů. Přitom sledovala pomocí magnetické rezonance činnost jejich mozku.

Savicová zjistila, že přední část hypotalamu – oblasti související se sexuálním chováním – silně reagovala jak u heterosexuálních žen, tak u homosexuálních mužů. Heterosexuální muži reagovali na pot stejného pohlaví jen velmi slabě. To znamená, že mozek gayů je funkčně shodný s tím, který mají heterosexuální ženy.

Savicová v druhém pokusu testovala mozek 12 lesbiček a zjišťovala, jak budou reagovat na pot mužů a na pot žen. Homosexuální ženy vykazovaly silnou reakci na pot žen tak, jak je to typické pro reakci mozku u heterosexuálních mužů.

Studie byly publikovány v odborném časopise Public Library of Science, respektive ve Věstníku Národní akademie věd (Proceedings of the National Academy of Science).