Naši předci by si asi neodpustili příměr: "Svět se zbláznil". Jak jinak si vysvětlit statistická data, kdy se v současnosti u nás rodí více než 30 % dětí mimo manželství a na sto nově uzavřených manželství připadá přibližně 65 rozvodů. Rozvodů je každý rok více jak 33 tisíc a o jednoho z rodičů tak přijde přes 20 tisíc dětí. Průměrná délka trvání manželství je pak pouhých 13 let.

"Společnost se mění. Na páry je vyvýjen velký tlak na výkon. Mění se také ekonomická situace mladých lidí, přičemž ale neplatí, že čím lepší ekonomická situace, tím lepší vztah," vysvětluje situaci psycholog Petr Šmolka.

"Jedním z důvodů rozvodu je i to, že jsme se naučili věci rovnou vyměňovat, místo abychom se snažili je opravit," dodal.

Podle Šmolky se jakákoliv finanční částka vložená do podpory rodin společnosti vyplatí. Náklady na rozvod se totiž už před 20 lety pohybovaly kolem 250 000 korun. Jen pražské manželské poradně se podaří ročně zachránit asi 400 manželství, přitom její roční náklady na provoz dosahují zhruba 13 miliónů korun.

Richard Kane, zakladatel Národního týdne manželství ve Velké Británii, ze statistik doložil, že lidé žijící v manželství jsou v průměru šťastnější, zdravější, žijí déle, lépe pracují, více vydělávají a více si naspoří.

Největším rizikem vztahu často bývá okamžik, kdy se lidé cítí úspěšní

Národní týden manželství, chce povzbudit zájem veřejnosti, institucí i médií o podporu manželství. Největší zkouškou manželství nemusejí být podle organizátorů jen tíživé vnější okolnosti. Paradoxně může být větším rizikem vztahu čas, kdy se lidem daří, cítí se úspěšní, myslí si, že jejich manželství je v pořádku a nemusejí se nijak snažit si dobré partnerství udržet.

V nejrůznějších českých městech se v tomto týdnu uskuteční přednášky, besedy, soutěže, výstavy, koncerty a filmové večery na téma manželství. Program v jednotlivých městech je uveden na webových stránkách www.tydenmanzelstvi.cz.