"Ačkoli jsme s prodejem začali před pár dny, zájem je tak velký, že je již všechno zamluveno, proto objednáváme další," řekl listu Metro kněz Zbigniew Szostak, průvodce svatostánku blahoslavené Karoliny v jihopolské vsi Zabawa, který je autorem nápadu na distribuci zvláštních symbolů sexuální čistoty.

Prstýnky jsou určené všem, kteří se rozhodnou, že si zachovají panenství, respektive panictví, až do svatby. "Nošením prstýnku budou nejen ukazovat jiným svou volbu, ale také ve chvílích pokušení jim ozdoba na prstě připomene sobě složený závazek," popsal kněz.

O prstýnky mají především zájem dívky

Blahoslavená Karolina žila na počátku 20. století v Polsku. Celý krátký život strávila v rodné vísce, velmi aktivně se účastnila náboženského života. V šestnácti letech, na počátku první světové války, byla zavražděna, když se bránila před násilím ruského vojáka. Na jejím pohřbu se shromáždilo na 3000 lidí. Za blahoslavenou ji prohlásil v roce 1987 papež Jan Pavel II. Jako mladá dívka, která ztratila život při obraně své čistoty, se stala patronkou Hnutí čistých srdcí.

Obdobné hnutí vzniklo ve Spojených státech, odkud do Polska přišla móda nošení zvláštních prstýnků. Jednou z propagátorek sexuální čistoty byla před lety zpěvačka Britney Spearsová. Doposud slib zachování panenství či panictví podle deníku složilo v USA kolem pěti miliónů -náctiletých.

V Polsku mají o prstýnky s liliovým květem, který je symbolem sexuální čistoty, zájem především dívky. Stříbrný prstýnek stojí 50 zlotých (370 korun) a zanedlouho jej budou moci lidé koupit ve všech polských farnostech.