Hlavní obsah
To, že jsou Velikonoce, by mělo být vidět především na stole. Zkrášlují ho kalíšky s bohatě načančanou hortenzií. Foto: Adéla Mclintock, Právo

Nechte hortenzie na Velikonoce znovu rozkvést

O Velikonocích se říká, že jsou to svátky vzývající nový život. Tak proč ho nevdechnout odkvetlým květům hortenzií, které jsme z keřů ostříhali v předjaří? Znovu zkrásní díky pastelovým barvám ve spreji a s trochou šikovnosti a fantazie se promění v originální slavnostní dekorace. Nechte se inspirovat!

To, že jsou Velikonoce, by mělo být vidět především na stole. Zkrášlují ho kalíšky s bohatě načančanou hortenzií. Foto: Adéla Mclintock, Právo
Nechte hortenzie na Velikonoce znovu rozkvést

Nesejde na tom, jestli jsme suchá květenství uštípli z keře hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata), velkolisté (H. macrophylla) či stromečkovité (H. arborescens).

Důležité je, aby byla pěkně hustá, skládala se nikoli z nicotných plodných, nýbrž z velkých sterilních květů a tvarem připomínala nafouknutý balonek.

Ani ten, kdo hortenzie v zahradě nepěstuje nebo květenství už zkompostoval, nepřijde zkrátka! Jen místo sušených květů použije čerstvé z hrnkovaných rostlin, které jsou nyní všude k dostání.

Velikonoční věnec

Věděli jste, že podle čínského učení feng-šuej věnec napomáhá proudění pozitivní energie v domě? Zavěšený na dveřích nebo za oknem svátečně naladí nás i kolemjdoucí, kteří ho zahlédnou z ulice.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Detail věnce prozrazuje rozmístění jednotlivých květenství, která jsou zapíchaná v korpusu ze šedé aranžovací hmoty.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Základem je plastový korpus vyplněný šedou aranžovací hmotou (Oasis Dry) pro suché rostliny. Pro zavěšení použijeme drátek nebo šňůrku. Vybereme květenství zhruba stejné velikosti. Na věnec o průměru 40 cm jich spotřebujeme nejmíň dvacet.

Stonky zkrátíme na délku 6 cm a mírně zešikma je zapichujeme do pěnové hmoty vedle sebe. Začneme vnitřním okruhem, přičemž vrcholky květenství natáčíme směrem k sobě. Pak vytvoříme okruh po obvodu věnce s květenstvími směřujícími ven.

Věnec přestříkáme sprejem a po dokonalém oschnutí do něj vlepíme ozdůbky a převážeme ho saténovou stuhou.

Zavěšeno ve vzduchu

Květinové koule levitující ve výšce očí zaručeně nikdo nepřehlédne. Rozkvetou díky nim zdi, okna i lustry. Můžeme je spustit od stropu, z police, parádu nadělají i podél větví ve váze na stolku.

Květenství hortenzií jsou víceméně půlkulatá. Abychom získali dokonalou kouli, potřebujeme na každou z nich dvě květenství.

Zeď jarně rozkvetla díky květinovým koulím. Vázičky s živými květy prvosenek stejné barvy jsou třešničkou na dortu.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Půlky přiklopíme plošší stranou k sobě a opatrně je spojíme tenkým vázacím drátkem, na jehož konci, vyvedeném ze středu koule, umotáme smyčku.

Hrbolky a jiné nerovnosti upravíme nůžkami. Aranžmá přestříkáme ze všech stran barvou a necháme ji oschnout.

Smyčkou z drátku protáhneme stuhu k zavěšení. Květinové koule můžeme vyvěsit samostatně, nebo z nich vytvořit girlandu.

Hnízdo trochu jinak

Dekorativní hnízdo se stane atrakcí květinového zátiší doma i venku na terase, ať už do něj usadíme snůšku vajec, vázu vrbových proutků, či květináč jarních kytiček ze zahrady nebo od květináře.

Kostku šedé aranžovací hmoty seřízneme na požadovanou výšku a kolem dokola do ní opatrně zastrkáváme květenství s delšími stonky.

V útulném hnízdě si hoví stylový keramický květináč osázený něžnými květy violek rohatých.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Po obarvení sprejem do středu hnízda postavíme zvolenou dekoraci, třeba květináč s něžnými violkami. Hodí se i prvosenky, modřence, sedmikrásky.

Případné mezery vyplníme senem, mechem či pírky. Věnec stočený z travních stébel nebo březových ratolestí celek stylově orámuje.

Kraslicový stromek

Proč malovanými vajíčky zdobit jen živé stromky v předzahrádce? I za tím se sušenou korunkou se každý s chutí otočí. Doma může vítat hosty hned v zádveří.

Vybereme vhodnou nádobu a zatlačíme do ní aranžovací hmotu. Bude-li stát na verandě, vyplníme ji pískem nebo štěrkem, aby se ve větru nepřevrhla.

Z opadavého keře (dřínu, vrby, lísky) uřízneme silný výhon v požadované délce. Jsou-li moc slabé, spleteme jich několik dohromady, aby vznikl pevný kmínek. Skvěle poslouží i pomlázka.

Stromky na kmínku zaujmou velikostí i tvarem. Když vajíčka později nahradíme jinými sezonními dekoracemi, budou nám dělat radost celý rok.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Jeden konec kmínku zabodneme do nádoby, na druhý nasadíme kouli z šedé hmoty oasis. K dostání je hotová v několika velikostech, ale snadno ji vyřežeme i z kvádrové tvarovky.

Do koule postupně ze všech stran zapichujeme květenství s dostatečně dlouhými stonky, dokud nevznikne bohatá korunka bez mezer.

Nádoby obalíme alobalem a celý stromek přestříkáme barvou. Necháme oschnout.

Mezitím vyrobíme dekorativní mašli z listů pampasu nebo jiné okrasné trávy a k vyfouknutým malovaným vajíčkům přilepíme mašličky s poutky, které navěsíme na silnější drátek dlouhý asi 12 cm.

Nakonec do korunky zapícháme drátky se zavěšenými kraslicemi a ke kmínku přivážeme mašli z trávy. Aranžovací hmotu v nádobách schováme pod vrstvu mechu nebo výhony břečťanu.

V kalíšku na vajíčka

Když hortenzie místo do vázy šoupneme do kalíšků, získáme půvabnou dekoraci slavnostně prostřené tabule. Když je dozdobíme motýlky a vajíčky z čokolády, neujdou pozornosti ani nejmenších stolovníků.

Kalíšek vyplníme aranžovací hmotou. Dáváme přitom pozor, aby nepřevyšovala okraje. Pěkně husté, obarvené květenství zastrčíme do hmoty co nejhlouběji, aby z kalíšku nevypadávalo.

Ke květním plátkům přilepíme lehká plastová nebo vyfouknutá křepelčí vajíčka.
Chceme-li použít čokoládová, musíme je nejdřív nasadit na pevný drátek. Lépe to půjde, když konec drátu nahřejeme nad svíčkou.

Pravidla řezu

  • Odkvetlé hortenzie stříhejte vždy až v březnu.
  • Hortenzii velkolisté, která zakládá květní pupeny na loňských výhonech, odřezáváme pouze květenství.
  • Hortenzie latnatá nakvétá na koncích nových (letošních) větví, takže je bez obav zkrátíme klidně až o dvě třetiny. Hlubší řez má význam u mladých keřů, bohatěji se tak rozvětví.
  • U hortenzie stromečkovité necháme nad zemí trčet jen krátké pahýly.

Užitečné tipy

  • Rostlinný materiál před použitím pečlivě usušte.
  • Je-li stonek květenství příliš krátký, nastavte ho pevným drátkem.
  • Barvou ve spreji přestříkejte hotové dekorace, nikoli jednotlivá květenství.
  • V módě jsou tzv. křídové barvy v něžných pudrových odstínech. Aranže získají na třpytu přestříkáním lesklým lakem.
  • Před lepením ozdůbek nechte barvu dokonale zaschnout (asi 2 hodiny).
  • Při aranžování čerstvých květů použijte aranžovací hmotu oasis, kterou den předem nechte nasáknout vodou.

Nakonec nadrátkujeme motýlky z pírek a umístíme je na vrcholek aranže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků