Hlavní obsah
MUDr. Ivo Menšík Foto: Body klinika

Vlastním tukem je ideální zvětšovat objem ňader jen o jednu velikost

Zvětšení prsou vlastním tukem je novou moderní alternativou k použití silikonových implantátů, nedá se ale použít u každého. Překážkou může být například extrémní štíhlost ženy, ale i její touha po výrazně větších prsou. Aplikací vlastního tuku je ideální zvětšovat objem ňader o jednu velikost.

MUDr. Ivo Menšík Foto: Body klinika
Vlastním tukem je ideální zvětšovat objem ňader jen o jednu velikost

"Princip metody spočívá v odběru tukové tkáně liposukcí z těch částí těla, kde je jí dostatek či dokonce přebytek, a v následné aplikaci upraveného tuku do prsní tkáně. Tuková tkáň obsahuje vysoký počet tzv. kmenových buněk, což je důležité pro hojivé procesy a přežití přenášené tukové tkáně," vysvětluje MUDr. Ivo Menšík z brněnské Body kliniky plastické chirurgie, který jako jeden z prvních lékařů v Česku začal techniku zvětšení prsou vlastním tukem používat. Výsledkem zákroku je pak přirozené zvětšení, vyplnění, lehké zvednutí či úprava tvaru prsou.

"Do těla se nevpravují žádné cizorodé látky. Drobnější korekce lze provádět při lokální anestézii. Také doba rekonvalescence je mnohem kratší než po klasické augmentaci a pooperační průběh je téměř nebolestivý. Navíc díky liposukci dochází rovněž k modelaci odběrového místa, zpravidla stehen, břicha či boků," shrnuje výhody zákroku Menšík.

Jak probíhá zákrok

Augmentace prsou vlastním tukem probíhá ve třech krocích. Nejprve se šetrně za nízkého podtlaku odsaje tenkou kanylou tuk z míst, kde je ho dostatek, jako jsou boky, stehna, kolena, břicho atd. Poté se odebraný tuk buď odstředěním, nebo pomocí speciálních filtrů zbaví nežádoucích příměsí.

"Nejjednodušší postup je ponechání tukového aspirátu (tj. kompletní odsáté směsi tuku, liposukčního roztoku, krve a oleje z rozbitých buněk) ke spontánnímu odstátí, kdy se složky ve vrstvách „seřadí“ samy. Tato metoda nejméně poškozuje tukové buňky, na druhou stranu prodlužuje délku výkonu," popisuje postup úpravy tuku MUDr. Menšík.

Čistý tuk se následně tenkou kanylou vpravuje ve velmi malých dávkách do tkáně prsou – zejména podkožně, méně často do žlázy, za žlázu nebo pod sval. V případě augmentace prsu jako celku se většinou využívají čtyři vpichy, které mají délku asi 2 mm, zpravidla se nešijí a nebývají vůbec patrné.

Délka zákroku je závislá na mnoha faktorech – kvalitě odběrových míst, prováděném výkonu (korekce nebo kompletní augmentace celého prsu), na technice přípravy tuku, typu anestezie, apod. Obecně lze říci, že se doba zákroku pohybuje v rozmezí od 2 do 4 hodin. Finální výsledek je patrný nejdříve po 2 měsících, spíše po delší době. Do této doby se část aplikované tukové tkáně vstřebává a vzhled prsou se mírně mění.

Po zákroku se doporučuje na několik dní omezit celkovou námahu, v případě větších odběrů tuků pak nosit elastické liposukční prádlo na odběrových místech. Je dobré také nosit podprsenku bez kostic a push-up vložek.

Pomocí tuku lze i modelovat asymetrie ve velikosti ňader

Zvětšení prsou není jediný způsob využití této moderní metody. Pomocí tukové tkáně je například možné vyrovnat menší asymetrii ve velikosti či tvaru ňader. A nejen to.

"Tato technika je také vynikající jako doplňková k augmentacím pomocí prsních implantátů, protože ji lze jednoduše aplikovat při drobných nerovnostech, kdy je vidět vlnění implantátu u velmi tenkého podkoží," popisuje další využití MUDr. Menšík z brněnské Body kliniky plastické chirurgie. "Metoda je rovněž vhodná jako alternativa při rekonstrukcích prsou pro onkologické pacienty po úplném odstranění prsu, v některých případech se dokonce stává metodou první volby!"

Nevýhody metody

Jako každá metoda má i použití vlastního tuku při úpravě prsou svá negativa. "Jedná se o biologickou proceduru, u které nejsme schopni garantovat, kolik z přeneseného tuku dlouhodobě přežije a kolik se vstřebá nebo odumře. Celosvětová data (v souladu s našimi zkušenostmi) uvádějí rozsah přežití tuku od 20 do 80 %. Tento extrémní rozdíl je způsoben jak zevními, tak vnitřními faktory. Mezi ty zevní patří, jak dobře technicky byl zákrok proveden, proto je velmi důležitý výběr zkušeného certifikovaného lékaře. Vnitřními faktory jsou pak různé metabolické poruchy u klientky, kouření, věk apod.," vysvětluje MUDr. Ivo Menšík a dodává:

"Metoda zvětšení prsou vlastním tukem je vynikající alternativou (anebo doplňkem) k augmentaci prsními implantáty. Přístup však musí být individuální, lékař musí zvážit všechna pro a proti u každé jednotlivé klientky a musí tlumit přehnaně optimistická očekávání. Díky často neseriózní reklamě mají klientky mylné představy o možnostech této metody. Ty jsou sice velmi široké, ne však nekonečné."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků