Hlavní obsah
Na Popeleční středu uděluje kněz věřícím popelec. Foto: Profimedia.cz

Popeleční středa je začátkem křesťanského čtyřicetidenního půstu

Popeleční středou začínají přípravy na Velikonoce, tedy svátky jara, jež jsou spjaty s oslavou vzkříšení Ježíše Krista. Křesťany tak čeká čtyřicetidenní postní období, kdy by ze svého jídelníčku měli vynechat maso a v rámci duševní očisty by se měli vzdát dočasně věcí, na které jsou zvyklí a které jim ulehčují život.

Na Popeleční středu uděluje kněz věřícím popelec. Foto: Profimedia.cz
Popeleční středa je začátkem křesťanského čtyřicetidenního půstu

Popeleční středa v roce 2021 připadá na 17. února. Připomíná pomíjivost pozemského života, příležitost věnovat pozornost trvalým, duchovním hodnotám. Na Popeleční středu žehná kněz při bohoslužbě popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle.

Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a řekne přitom „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“ nebo „Obraťte se a věřte evangeliu“.

Příchodu postní doby předcházel masopust, který je naopak spojen se zábavami, průvody maškar, koledníků a konzumací jitrnic, jelítek, klobás, koláčků či alkoholu.

Popeleční středa zahájí zklidnění a přípravy na Velikonoce, které jsou nejdůležitějším svátkem křesťanů. Postní střídmost a odříkání v různých oblastech života křesťany provází 40 dní – výjimku tvoří jen neděle, které na památku Ježíšova zmrtvýchvstání zůstávají vždy slavnostním dnem.

Půst skončí Květnou nedělí (v roce 2021 připadá na 28. 3.), kdy začíná svatý týden před Velikonocemi. Květná neděle připomíná Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma. Datum Velikonoc se odvozuje od velikonoční neděle, která je první nedělí po prvním jarním úplňku. Termín kolísá mezi 22. březnem a 25. dubnem. Letos velikonoční neděle připadá na 4. dubna.

Anketa
Chystáte se dodržovat čtyřicetidenní půst?
Ano, jako každý rok
28.4 %
Ano, chci to zkusit
26.9 %
Ne, je to nesmysl
14 %
Ne, nevydržel/a bych to
18.1 %
Ne, nejsem křesťan
12.6 %
Celkem hlasovalo 602 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků