Hlavní obsah
Na Popeleční středu uděluje kněz věřícím popelec. Foto: Profimedia.cz

Popeleční středa je začátkem křesťanského čtyřicetidenního půstu

Popeleční středou (6. března) začínají přípravy na Velikonoce, tedy svátky jara, jež jsou spjaty s oslavou vzkříšení Ježíše Krista. Křesťany tak čeká čtyřicetidenní postní období, kdy by ze svého jídelníčku měli vynechat maso a v rámci duševní očisty by se měli vzdát dočasně věcí, na které jsou zvyklí a které jim ulehčují život.

Na Popeleční středu uděluje kněz věřícím popelec. Foto: Profimedia.cz
Popeleční středa je začátkem křesťanského čtyřicetidenního půstu

Popeleční středa je připomínkou pomíjivosti pozemského života, příležitostí věnovat pozornost trvalým, duchovním hodnotám. Na Popeleční středu žehná kněz při bohoslužbě popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle.

Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a řekne přitom „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“ nebo „Obraťte se a věřte evangeliu“.

V podvečer bude ve Vatikánu sloužit mši papež František. V pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora se uskuteční od 17:30 tradiční Popelec umělců. Vystoupí mimo jiné Eva Bublová a Jan Mikušek. Od 19:00 pak bude na stejném místě sloužit kněz Tomáš Halík mši s udílením popelce.

Příchodu postní doby předcházel masopust, který je naopak spojen se zábavami, průvody maškar, koledníků a konzumací jitrnic, jelítek, klobás, koláčků či alkoholu.

Popeleční středa zahájí zklidnění a přípravy na Velikonoce, které jsou nejdůležitějším svátkem křesťanů. Postní střídmost a odříkání v různých oblastech života křesťany provází 40 dní – výjimku tvoří jen neděle, které na památku Ježíšova zmrtvýchvstání zůstávají vždy slavnostním dnem.

Půst skončí 14. dubna Květnou nedělí, kdy začíná svatý týden před Velikonocemi. Květná neděle připomíná Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma. Datum Velikonoc se odvozuje od velikonoční neděle, která je první nedělí po prvním jarním úplňku. Termín kolísá mezi 22. březnem a 25. dubnem. Letos velikonoční neděle připadá na 21. dubna.

Anketa
Chystáte se dodržovat čtyřicetidenní půst?
Ano, jako každý rok
28.8 %
Ano, chci to zkusit
27 %
Ne, je to nesmysl
13.3 %
Ne, nevydržel/a bych to
17.4 %
Ne, nejsem křesťan
13.5 %
Celkem hlasovalo 518 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků