Hlavní obsah
 

Jaká poselství stojí za šaty Kamaly Harrisové a Jill Bidenové

Pečlivý výběr látek, barev i samotných návrhářů. Americké prezidentské inauguraci předcházely sáhodlouhé přípravy a každý detail hrál svoji roli, včetně oblečení. To v sobě skrývalo zašitá, méně či více viditelná poselství. Co vypovídaly šaty první dámy Jill Bidenové a viceprezidentky Kamaly Harrisové?

 
Jaká poselství stojí za šaty Kamaly Harrisové a Jill Bidenové

 

Ve středu 20. ledna 2021 se Kamala Harrisová stala oficiálně první viceprezidentkou v amerických dějinách. Na inaugurační ceremoniál zvolila vypasovaný kabát ve fialové barvě od návrhářů Christophera Johna Rogerse a Sergia Hudsona.

Oba bojují za lepší postavení Afroameričanů ve společnosti. Jejich modely nosí často také bývalá první dáma Michelle Obamová nebo třeba zpěvačka Lizzo.

Svůj model Harrisová doplnila o typický náhrdelník z perel, který odkazuje ke studentskému spolku Alfa Kappa Alfa, jehož součástí Harrisová byla na vysoké škole. Ostatně perlové náhrdelníky nosí Kamala s oblibou a ve své sbírce jich má mnoho. Kromě perel je také velkou fanynkou bot značky Converse, které ráda obléká i k elegantnímu oblečení.

Perlový náhrdelník Kamaly Harrisové

Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Důvěra, sebejistota a stabilita

Nová první dáma Spojených států Amerických, Jill Bidenová, si vzala příklad z Michelle Obamové, která otevřeně vyzývá k podpoře lokálních návrhářů. Při slavnostním ceremoniálu měla na sobě modré šaty s úzkým živůtkem zdobeným ve výstřihu perlami a krystaly značky Swarovski a vroubkovanou sukní. Nechyběl ladící kabát ve stejné barvě. Monochromatický look pak dotvořily kožené rukavičky a hedvábná rouška.

Jill Bidenová

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Realizaci celého modelu dostala na starost newyorská návrhářka Alexandra O'Neillová, která tvoří pod značkou Markarian. Modrá barva byla zvolena proto, že symbolizuje důvěru, sebejistotu a stabilitu a mimo jiné doprovázela Joea Bidena během celého volebního období.

Nový americký prezident vsadil na oblek od Ralpha Laurena, stejně jako manžel Kamaly Harrisové –  Doug Emhoff.

Obě ženy vsadily na monochromatický look.

Foto: Pool, Reuters

V předvečer ceremonie

V předvečer inaugurace se nově zvolený prezident Joe Biden a Jill Bidenová spolu s nově zvolenou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a jejím manželem Dougem Emhoffem sešli v National Mall ve Washingtonu DC, aby uctili památku více než 400 000 amerických obětí koronavirové pandemie.

Kamala Harrisová si oblékla klasický kabát v barvě velbloudí kůže značky Pyer Moss od návrháře haitsko-amerického původu Kerbyho Jean-Raymonda, který se prostřednictvím své tvorby snaží poukázat na potlačování afroamerických příběhů v populární kultuře.

Joe Biden a Jill Bidenová spolu s Kamalou Harrisovou a jejím manželem Dougem Emhoffem.

Foto: Tom Brenner, Reuters

Jill Bidenová zvolila fialový zavinovací kabát a ladící šaty z kolekce podzim 2021 Jonathana Cohena. Tento tvůrce patří do nové generace amerických módních návrhářů, kteří ve své práci prosazují udržitelnost a zodpovědný design. Není proto náhodou, že rouška Bidenové byla vyrobena ze zbytků látky.

Ani barva kabátu nebyla vybraná náhodně. Fialová je jednou z barev sufražetek, tedy bojovnic za politická práva žen. Zároveň fialová vzniká smícháním dvou barev – modré a červené. Odkazuje tak k politické jednotě mezi republikány a demokraty, o které se několikrát vyjádřil Joe Biden.

Rouška Bidenové byla vyrobena ze zbytků látky.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků