Hlavní obsah
Penízovku sbíráme v lese i mimo něj, zvláště podél potoků, v zahradách a ovocných sadech. Připravuje se z ní nálev nebo tinktura. Posiluje imunitní systém a zabraňuje množení kvasinek. Foto: Profimedia.cz

Jak se zbavit kvasinek pomocí bylinek

Kvasinková infekce není nic příjemného, většinou se jedná o dlouhodobý náročný léčebný proces. Prevence spočívá ve zvýšení imunity těla, omezení sladkostí a bílé mouky. Organismus ale také posilují některé rostliny a houby.

Penízovku sbíráme v lese i mimo něj, zvláště podél potoků, v zahradách a ovocných sadech. Připravuje se z ní nálev nebo tinktura. Posiluje imunitní systém a zabraňuje množení kvasinek. Foto: Profimedia.cz
Jak se zbavit kvasinek pomocí bylinek

Infekce vyvolávají kvasinky (jednobuněčné mikroorganismy) rodu Candida, proto se onemocnění také říká kandidóza. Nepostihuje jen ženy, ale i muže a děti, také se nejedná jen o vaginální záležitost. Kvasinky napadají i střeva, jícen, žaludek, ústa, pokožku a v podstatě všechny sliznice v těle. To do určité doby žije s kvasinkami v symbióze, infekce vznikají, když dojde k jejich přemnožení.

Jak je poznáme?

Mezi nejčastější příznaky způsobené přemnožením kvasinek patří:

 • únava
 • chronické trávicí a dýchací obtíže
 • bolesti kloubů
 • chronická rýma a kašel
 • alergie 
 • bolestivé nadýmání 
 • průjmy
 • záněty střeva
 • záněty pohlavních orgánů
 • zápach z úst
 • kožní problémy, plísně nehtů
 • poruchy paměti a deprese

Potravou po kvasinky jsou cukry, proto je dobré vyloučit sladké ze stravy. Dále pomáhá dostatek tekutin, které zrychlují odstraňování škodlivin, jež kvasinky produkují.

Vhodnou podporou jsou právě i bylinky, které zvyšují imunitu a snižují kyselost těla. Kyselé prostředí je pro růst kvasinek ideální.

Penízovka sametonohá

Je to drobná houbička s třícentimetrovým kloboučkem, který je v mládí polokulový, později spíše plochý, v barvě žlutooranžové až medové. Nejmladší plodničky jsou na dotek hebce sametové.

Penízovku sbíráme v lese i mimo něj, zvláště podél potoků, v zahradách a ovocných sadech. Roste v trsech a pro sběr i užívání je vhodná celá plodnice. Připravuje se z ní nálev nebo tinktura, ale houbičky samozřejmě můžeme upravovat i v kuchyni – stejně jako hlívu.

Penízovka posiluje imunitní systém a zabraňuje množení kvasinek. Jinak dokáže zlepšovat stav při mnohých nemocech, např. diabetu, ischemické chorobě srdeční, příznivě ovlivňuje chronické poruchy funkce slinivky břišní, čistí pokožku u ekzematiků apod.

Obdobné účinky na organismus má také houba šiitake, i ta se doporučuje pro zlepšení stavu kvasinkové infekce.

Americký ořešák

Výtažky z jeho pupenů stimulují obranné reakce organismu v boji proti virům, bakteriím a parazitům. Připravit si můžete také tinkturu z nezralých plodů ořešáku.

Ještě měkké plody nasekáme na drobné kousky, zalijeme 40procentním alkoholem (jeden díl ořechů na tři díly alkoholu) a necháme tři týdny louhovat. Užíváme jednu kávovou lžičku na noc po dobu tří týdnů. Je to výborná prevence a také způsob, jak pročistit střeva od kvasinek a dalších škodlivých mikroorganismů.

Jednodušší cestou je tinkturu koupit, protože tak bychom měli mít záruku přesně daného obsahu účinných látek.

Kdy je tělo nejnáchylnější ke kvasinkové infekci:

 • Při snížené odolnosti organismu – po nemocích, chemoterapiích, častém užívání antibiotik, při diabetu apod.
 • Při častém koupání v chlorované vodě.
 • Při špatné životosprávě, kdy přijímáme příliš mnoho sladkého.
 • Při dlouhodobém stresu a psychickém a fyzickém vypětí.

Bříza bělokorá

Tělu ohroženému infekcí kvasinek pomáhá zejména tím, že funguje jako drenáž a urychluje odplavování toxinů a odpadních látek. Z březových listů si můžete připravit nálev nebo tinkturu.

Z březových listů si můžete připravit nálev nebo tinkturu.

Foto: Profimedia.cz

Červené lapacho

Jde o strom, ze kterého se zpracovává vnitřní část červené kůry. Ta se považuje za účinný prostředek při napadení organismu viry, bakteriemi, plísněmi a kvasinkami (např. Candida albicans), ale také při napadení borelií.

Kromě toho je červené lapacho doporučované proti nádorům, užívá se při chřipce, bronchitidě a nachlazení, některých formách astmatu i zánětu žaludku, protože má silné protizánětlivé účinky. Bylo zjištěno, že dobře působí i při Hodgkinově a Parkinsonově chorobě.

Lékořice lichá

Kromě některých oblastí jižní Moravy u nás lékořice, původem ze Středomoří, volně v přírodě neroste, ale pěstuje se na záhonech. Zpracováváme z ní šestiletý oddenek.

Působí proti kvasinkám a užívá se i při problémech se žaludkem, revmatologických potížích a alergiích, které se také při kvasinkových infekcích objevují.

Co ještě pomůže

Velmi dobrou prevencí, ale i doplňkem léčby je zvýšená konzumace cibule, česneku, křenu – tedy potravin, které jsou přírodními antibiotiky a působí i proti kvasinkám.

Grapefruitová jadérka také brzdí bujení kvasinek, bakterií, virů, používá se z nich hlavně extrakt.

Lichořeřišnice. Tato rostlina je také silné rostlinné antibiotikum, výborná je jak čerstvá do salátů, tak ve formě tinktury.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků