Většina majitelů pořádně nezná ani anatomii svých miláčků. Mají problém nalézt i důležité topografické body jako je loket, kyčel, pánev či hřeben lopatky. Neznají ani základní fyziologické hodnoty, jako je tepová a dechová frekvence, teplota, barva sliznic. „Setkala jsem se s majitelkou psa, která myslela, že psovi může změřit teplotu v podpaždí a dokonce mi volala klientka po rehabilitaci psa, že její pes má vysokou horečku. Ve skutečnosti nevěděla ani jakou má pes teplotu normálně,” vypráví paní Zuzana.

Mnoho lidí se snaží i v rámci zdravotní péče psy polidšťovať, což je samozřejmě špatně. „V rámci svých seminářů chci toto všechno změnit,” dodává paní Zuzana.

První pomoc

Paní Zuzana názorně ukazuje, jak se psem správně manipulovat.

FOTO: archív Zuzany Wildmannové

Na co všechno se semináře zaměřují

Kromě anatomie, jde o základní postup při první pomoci. Lidé se naučí, co dělat při otravě, přehřátí, podchlazení, úrazech, jak se psem manipulovat, jak fixovat, krok po kroku, když se psovi něco stane.

„Bohužel 90 % lidí nemá třeba v době chytrých telefonů uložené číslo na nejbližší veterinární pohotovost a v době, kdy to potřebují, ztrácejí čas pátráním, kam psa odvézt,” upozorňuje paní Zuzana.

„Zavolat na veterinu je přitom důležité vždy před samotným odvozem psa, protože se může stát, že přivezete psa v kritickém stavu a pracoviště nemá potřebné vybavení a referuje vás na jiné pracoviště. To je zase ztráta času,” vysvětluje odbornice.

Na kurzech se také mohou lidé naučit kardiopulmonální resuscitaci psa a první pomoc při úrazech, při cizím tělesu v dýchacích cestách, uštknutí zmijí, alergické reakci na žihadlo apod.

První pomoc

Ukázka kardiopulmonální resuscitace psa

FOTO: archív Zuzany Wildmannové

Jak tedy postupovat, když psa srazí auto? 

V první řadě zajistit místo nehody. Největší chybou je, pokud majitel bezhlavě vběhne do vozovky. Majitel musí vyhodnotit, zda je vůbec bezpečné do vozovky vstoupit. Protože pokud srazí majitele psa další automobil, jsou na místě dva, kteří potřebují první pomoc a někdy je situace fatální.

Opět tedy platí, vždy je nutno zachovat vlastní bezpečnost. Po zajištění místa nehody a vyhodnocení zdravotního stavu psa (vědomí, krvácení, míra zranění zvířete) je na místě poskytnutí první pomoci, transport k veterináři anebo přivolání veterinární sanitky, která funguje v Praze a v Brně a v několika dalších velkých městech republiky.