U sportovního oblečení hrozí vnější ušpinění, ale také vnitřní způsobené potem. Funkční materiály jsou tvořeny mikropóry, které zajišťují odvod potu směrem ven od pokožky, a právě ty se mohou vlivem pocení, ale i nesprávnou péčí zanášet. Proto je tak důležité hledět na výběr kvalitního pracího prostředku a zcela zapomenout u funkčního prádla na používání aviváží.

Speciální přípravky určené na funkční prádlo totiž oděv nejen vyčistí a zajistí svěží efekt, ale také dokážou zachovat vlastnosti funkčních materiálů, jako je prodyšnost, regulace vlhkosti, odolnost proti povětrnostním vlivům a rychlé schnutí.

Jak se o sportovní funkční oblečení správně starat?
Zkontrolujte pokyny výrobce oblečení přímo na vašem oděvu. Důležité je zejména to, zda je povoleno praní v pračce.
Zapněte veškeré zipy. Pozor dejte také na suché zipy, ty musí být také pečlivě zapnuté, jinak mohou poškodit další oblečení v pračce.
Otočte oblečení naruby. Chráníte jej tak před případným žmolkováním.
Používejte speciální prací prostředek pro sportovní oblečení.
Dávkujte podle doporučení na obalu pracího prostředku.
Nepoužívejte běžné práškové prací prostředky, aviváž nebo chemické čištění.
Perte na 40° nebo nižší teplotu, pokud to výrobce doporučuje.
Zvolte šetrný prací program, například „ruční praní“ nebo „sportovní program“.
Veškeré oblečení nechte přirozeně uschnout. Nepoužívejte sušičku.
 Žádné žehlení!
Zleva:

Zleva: 1. Tierra Verde Prací gel z mýdlových ořechů pro funkční textil s koloidním stříbrem - spolehlivě odstraní nečistoty, přitom zachovává funkčnost všech speciálních materiálů používaných na moderní sportovní ošacení. Neobsahuje syntetické zjasňovače, parfemaci, barviva. Obsahuje koloidní stříbro, které má antimikrobiální a antifungicidní vlastnosti. Český výrobek. Cena za 1 litr 229 Kč; 2. Perwoll renew 3D Sport effect - zajistí dokonalou svěžest sportovního oblečení, neutralizaci nepříjemných pachů a zároveň ochranu membránových textilií funkčního prádla. Cena za 1 litr 119 Kč; 3. Prací prostředek Tech Wash Nikwax je určen pro praní funkčního oblečení, a to především vrchních vrstev. Vhodný pro Gore-Tex, Ultrex, SympaTex, PermaTex, Nikwax Analogy, Entrant, eVENT, PTX membrane a další. Chrání impregnaci voděvzdorného oblečení a vybavení do přírody. Bezpečně čistí, obnovuje prodyšnost a voděodolnost. Přípravek je šetrný i vůči životnímu prostředí. Cena za 300 ml 219 Kč

FOTO: archív firem

Jak na vlněné oblečení

V případě vlněných oděvů, rukavic, šál nebo čepic může nesprávnou péčí dojít ke zplstnatění, ztrátě elasticity a tvaru. Nic takového se nestane, pokud jemným a vlněným oděvům věnujete speciální péči.

Dnes to již neznamená, že musíte prát vlnu pouze v ruce. Jemné i vlněné oděvy je možné prát i v pračce, obsahuje-li etiketa na oblečení symbol „lze prát v pračce“. Je ale vždy nutné zvolit i příslušný program přímo na pračce (nejčastěji ´ruční praní´ či přímo ´vlna´). Podobné programy jsou uzpůsobeny pro praní jemných a vlněných tkanin nejen teplotou (obvykle 30 stupňů), ale i nižším počtem otáček při máchání. Důležité je i dbát na to, aby pračka byla jen ze dvou třetin plná.

Při volbě pracího prostředku hleďte, aby byl určen pro tyto materiály. Běžné prací prostředky jsou zásadité, a proto se na vlnu nehodí. Ty speciální navíc utvoří pěnu, která obalí vlněná vlákna jako polštář a chrání je před škodlivým mechanickým působením, takže zůstanou jako nová.

Správnou péčí předejdete i zplstnatění. Vnější povrch vlněného vlákna tvoří vroubkované šupinky, které se vzájemně překrývají. Vysoké prací teploty či nevhodné prací prostředky způsobí, že se tyto vroubkované šupinky k sobě přilepí, vlna zplstnatí a srazí se. U vlny se nemusíte bát použít aviváž, tyto zjemňující prostředky jí nijak nevadí.

Jak vlněné oblečení sušit? Vypraný oděv rozložte na rovnou plochu, v případě potřeby znovu vytvarujte a nechte uschnout bez působení přímého slunečního světla a tepla. Oděv při sušení nevěšte - kvůli hmotnosti vody, kterou do sebe vlákna absorbovala, by se vlněná tkanina vytáhla.

Vlněné oblečení nepatří ani do sušičky, pokud nemá spotřebič speciální program přímo na vlnu. Ani v těchto případech ale nesmí být sušička příliš plná. Působením kombinace tepla, tření a tlaku hrozí, že se oděv srazí.

Zleva:

Zleva: 1. Ecover Prací prostředek na choulostivé prádlo 1 l. Ideální na praní vlny a přírodních vláken (hedvábí a dalších jemných tkanin). Zachovává měkkost i barevnou stálost tkaniny. Cena 108 Kč; 2. Perwoll Wool & Silk fibercare 3D. Speciální prací prostředek na vlnu a jemné tkaniny, který zachovává jemnost vláken, zabraňuje vzniku žmolků a předchází ztrátě tvaru oblečení. Vylepšené složení také obsahuje nový parfém, který redukuje nepříjemný zápach mokré vlny. Cena za 1 litr 119 Kč; 3. Yellow & Blue prací gel na vlnu z mýdlových ořechů 1 l - výtažek z mýdlových ořechů v biokvalitě získaný nejšetrnější metodou extrakce za studena. Má skvělé mycí a zjemňující účinky. Jemný gel s lanolínem a neutrálním pH vhodný pro nejchoulostivější prádlo, vlnu, hedvábí a funkční textil. Pro praní v pračce do 40° C a pro ruční praní. Cena 229 Kč; 4. Sonett Olivový gel na vlnu a hedvábí 1 l - kvalitní lisovaný olivový olej je v tomto produktu zpracováván na mýdlo, které má vynikající čisticí, ošetřující a následně promašťující účinky na textilie z vlny a hedvábí. Za pomoci cukrového tenzidu vzniká jemný prací prostředek na bázi mýdla; tento prostředek je i u tvrdé vody snadno použitelný a zachovává si všechny pozitivní vlastnosti. Cena 169 Kč

FOTO: archív firem

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: