Podle citované studie, vypracované agenturou NMS Research, čeští rodiče společný čas s potomky raději tráví pasivním odpočinkem. Nejčastěji zůstanou doma či vyrazí za přáteli a příbuznými. Není přitom neobvyklé, že společně zamíří do nákupního centra.

Svou rodinu tak za vyloženě sportovní považuje jen sedm procent dotázaných. Naopak pětina nevydá za pohyb ani korunu. Tvrdí, že jim na to jednoduše nezbývají finance.

„Pouze malé množství rodičů chápe sportování jako součást života dětí, významnou nejen pro zdravý způsob jejich života, ale především jako nutný návyk pro pohybové aktivity v dospělosti. Navíc pro děti, především ve městech, přestává být běžnou náplní jejich mimoškolního času hrát si venku s ostatními dětmi,“ říká docent Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Téměř tři čtvrtiny oslovených rodičů uvádějí, že potomky vedou ke sportu odmala, pětina by z nich dokonce chtěla mít vrcholové sportovce. Sami rodiče jim ovšem moc dobrý příklad nedávají. Pravidelně, alespoň jednou týdně, se hýbe jen deset procent rodičů s dětmi na prvním stupni ZŠ. Čtvrtina nesportuje vůbec a zbytek jen zřídka, maximálně dvakrát do měsíce.

Tváří kampaně usilující o to, aby se české děti více hýbaly, se stal hokejista Jaromír Jágr.

Tváří kampaně usilující o to, aby se české děti více hýbaly, se stal hokejista Jaromír Jágr.

FOTO: Sazka

Pro většinu rodičů jsou přitom sport či pohybové aktivity jen jednou z možností pro vyplnění volného času předškoláků a školáků, podobně jako keramika nebo hra na hudební nástroj.

Ze zmíněné studie také vyplývá, že o náplni víkendů v oslovených rodinách rozhodují spíše ženy než muži. Informace, kam mají vyrazit, pak společně vyhledávají hlavně na internetu a naslouchají i doporučením známých.

„Zejména pro rodiče jsme proto vytvořili web Sportvokoli.cz, který nabízí řadu možností a ukázek, jak zajímavě a aktivně trávit s dětmi volný čas. Velkou devízou je například kalendář s desítkami sportovních akcí v Česku,“ říká Václav Friedmann, tiskový mluvčí společnosti Sazka, která zhotovení celého výzkumu platila.

Daný web firma vytvořila s českým olympijským týmem. Jde přitom o největší databázi sportovních klubů a sportovišť. Její mediální tváří se nedávno stal také zlatý olympionik a legendární hokejista Jaromír Jágr.

Průměrné výdaje domácnosti za měsíc
Položka
Rozpočet
Výdaje na bydlení6937
Potraviny a domácí potřeby6390
Doprava, telefon, kroužky dětí atd.3823
Pojištění, spoření2359
Oblečení, obuv 1257
Stravování mimo domov982
Sportování celé rodiny926
Kosmetika a drogerie 727
Kulturní aktivity536
Cigarety440
Alkohol380
Tisk204
Zdroj: NMS Research