Čich v našem životě plní funkci varovnou, upozorňuje nás například na zkažené jídlo či nebezpečný zápach – například kouř. Druhá funkce čichu, kterou moderní člověk hojně využívá, je aspekt estetický a schopnost získávat prostřednictvím vůní radost a potěšení.

"Používáme parfémy a vůně, abychom byli příjemní a přitažliví pro své okolí. Prádlo ošetřujeme vonnými preparáty, podle vůně si často vybíráme mýdla a čisticí prostředky. Dnes je čich z velké míry prostředkem estetického vyjadřování, stává se nadstavbou ke zvýšení kvality života," vysvětluje  psychoterapeutka a zakladatelka Asociace českých aromaterapeutů Mgr. Barbora Nováková a dodává:

"Vyhledáváme a přitahují nás příjemné pachy, ke kterým se nám pojí příjemné asociace. Toho plně využívají výrobci, kteří jsou si plně vědomi lidské touhy po příjemných vůních, a kteří nabízejí celou škálu parfémovaného zboží s umně projektovanými pachy, které ovlivňují naše emoce a to, jak se cítíme."

Připravili jsme pro vás přehled nejnovějších vůní na trhu.

 Dámské vůně

Lady Gaga Fame - jedná se o patentovanou fluidní technologii, vytvořenou v pařížských laboratořích Haus a ve spolupráci s Coty. Všechny složky vůně se spolu nemíchají, a ani nemají určitou hierarchii, ale harmonicky spolu spolupracují.

Lady Gaga Fame - originální smyslná vůně vytvořená v pařížských laboratořích Haus a ve spolupráci s Coty. Všechny složky vůně se spolu nemíchají, a ani nemají určitou hierarchii, ale harmonicky spolu spolupracují.

FOTO: Coty

Cartier Baiser Volé - luxusní vůně představuje živočišnou ženskost a vyspělou smyslnost bohaté lilie.

Cartier Baiser Volé - luxusní vůně představuje živočišnou ženskost a vyspělou smyslnost bohaté lilie.

FOTO: Cartier

Svěží ovocno-květinová vůně Guess Girl vás uchvátí výbuchem sladkého melounu, vzrušující směsí brazilské tropické orchideje a smyslnou vanilkou.

Svěží ovocno-květinová vůně Guess Girl vás uchvátí výbuchem sladkého melounu, vzrušující směsí brazilské tropické orchideje a smyslnou vanilkou.

FOTO: Coty

Beyoncé Midnight Heat

Beyoncé Midnight Heat - večerní, smyslná a svůdná vůně s nádechem tajemna v sobě ukrývá exotickou purpurovou orchidej Mokara. Tato květina ve tvaru hvězdy, která dlouhou dobu symbolizuje lásku, krásu a sílu.

FOTO: Beyoncé

Love CHloé eau florale - svěží květinovo-pudrová vůně kultivovaně pozvedá eleganci do nové éry lehkosti.

Love Chloé eau florale - svěží květinovo-pudrová vůně kultivovaně pozvedá eleganci do nové éry lehkosti.

FOTO: Chloé

Jil Sander Everose - ovocno-květinová chypré vůně dokonale vyjadřuje ženskost a romantiku.

Jil Sander Everose - ovocno-květinová chypré vůně dokonale vyjadřuje ženskost a romantiku.

FOTO: Jil Sander

Heidy Klum Shine rose - Ovocno-květinová orientální vůně staví na zářivých nótách růže, které jsou obaleny jiskřivými a hřejivými tóny inspirovanými Heidi a její chutí pro život.

Heidy Klum Shine rose - Ovocno-květinová orientální vůně staví na zářivých nótách růže, které jsou obaleny jiskřivými a hřejivými tóny inspirovanými Heidi a její chutí pro život.

FOTO: Coty

Guerlain, La Pettite Robě Noire - Oslnivý závan fazole tonka provází aroma vanilky, irisu a pačuli.

Guerlain La Petite Robe Noire - Oslnivý závan fazole tonka provází aroma vanilky, irisu a pačuli. Necháte-li plně rozeznít jeho harmonii, objevíte zcela nový svět – svěží, zářivý a vášnivý, připomínající glamour lesk haute couture. Je čirým ztělesněním pařížské elegance.

FOTO: Guerlain

Oscar de la Renta Live In Love - vůně pro romantické ženy, které žijí život naplno s kapkou sentimentu.

Oscar de la Renta Live In Love - vůně pro romantické ženy, které žijí život naplno s kapkou sentimentu.

FOTO: Oscar de la Renta

 Pánské vůně

Playboy VIP

Playboy VIP - vám otevře dveře do života VIP osobností. Playboy VIP pro něj je dokonalým vyjádřením jeho moderního mužného stylu a charismatické osobnosti. Tato vůně je stejně nekonvenční a návyková jako VIP osobnost, která ji nosí. Playboy VIP pro ni odráží její ženskost. Tato radostná vůně plná květinových kontrastů a jiskřivých ingrediencí vás překvapí a dokonale uchvátí.

FOTO: Playboy

Calvin Klein ENCOUNTER

Calvin Klein ENCOUNTER - je návykovou směsí výrazného koření, hřejivého koňaku a smyslných dřev. Kontrast svěžesti a hřejivosti dodává vůni nový, osobitý výraz nesmlouvavé mužnosti.

FOTO: Calvin Klein

David Beckham The Essence - dřevitá, energická vůně je dokonalým vyjádřením svěží mužnosti Davida Beckhama.

David Beckham The Essence - dřevitá, energická vůně je dokonalým vyjádřením svěží mužnosti Davida Beckhama.

FOTO: David Beckham

Jaguar Performance Men - Mužnost s dotykem sportovní elegance. Vůně inspirovaná unikátními vozy slavné značky Jaguar.

Jaguar Performance Men - Mužnost s dotykem sportovní elegance. Vůně inspirovaná unikátními vozy slavné značky Jaguar.

FOTO: Jaguar

Dřevitě-aromatická vůně pro muže. Na trh byla uvedena v roce 2012. Je určena pro muže, kteří jsou spokojeni sami se sebou, jsou přirozenými osobnostmi a rodina je pro ně vším.

MEXX Pure Men - dřevitě-aromatická vůně pro muže, kteří jsou spokojeni sami se sebou, jsou přirozenými osobnostmi a rodina je pro ně vším.

FOTO: Mexx

Guess Seductive Homme Blue - představuje novou interpretaci moderní mužnosti, stejně nezapomenutelnou jako dokonalý den u oceánu, který mizí v nejsvůdnějším západu slunce.

Guess Seductive Homme Blue - představuje novou interpretaci moderní mužnosti, stejně nezapomenutelnou jako dokonalý den u oceánu, který mizí v nejsvůdnějším západu slunce.

FOTO: Guess

Giorgio Armani Code Ultimate - Je nová verze velmi úspěšné vůně Armani Code. Oproti svému předchůdci je ještě intenzivnější, luxusnější a smyslnější. Je pro muže symbolem síly a elegance.

Giorgio Armani Code Ultimate - Je nová verze velmi úspěšné vůně Armani Code. Oproti svému předchůdci je ještě intenzivnější, luxusnější a smyslnější. Je pro muže symbolem síly a elegance.

FOTO: Giorgio Armani