Právě sklízí úspěch na divadle za brilantní výkon ve hře Red v roli největšího abstraktního expresionisty 20. století, malíře Marka Rothkova, a po dlouhé odmlce se chystá i k natáčení.

„Divadlo je krásné, ale časově velice náročné, a tak po letech zkusím zase film. V další z mnoha adaptací klasického hororu Frankenstein budu hrát jednoho ze dvou univerzitních studentů, kteří morbidně experimentují s krajní hranicí smrti člověka. Takže zase uvidím mrtvá těla,“ připomíná nezapomenutelnou větu ze Šestého smyslu.

Proč ale po filmech s hollywoodskými esy, jako bylo drama Pošli to dál (2000), Spielbergova sci-fi A. I. Umělá inteligence (2001) či dobrodružná komedie Vysloužilí lvi (2003), nepokračoval v herecké kariéře jako další dětské hvězdy?

Daboval filmy a studoval

„Hodně jsem daboval filmy a ještě v osmnácti letech jsem natočil sportovní drama Na domácí půdě, pak jsem se ale bez váhání rozhodl, že na čas skončím a budu řádně studovat, což jsem do té doby prakticky nemohl. Výuku jsem totiž často musel dohánět doma s matkou a se soukromými učiteli. Na newyorské univerzitě Tish School of the Arts jsem se pět let věnoval experimentálnímu divadlu. A i když jsem na čas z filmu zmizel, určitě mě to jako herce hodně obohatilo,“ říká.

To, že mu sláva nikdy nestoupla do hlavy, vysvětluje následovně: „Celou tu dobu jsem se snažil žít jako normální kluk, většinu osobního života jsem žil mimo filmování. Vyrůstali jsme se sestrou na jihu v Alabamě v katolické rodině. Otec je herec, matka učitelka, takže oba znali úskalí, kterými dětskému herci hrozí Hollywood. Umožnili nám hrát, ale jinak se nás snažili držet v tom nejlepším smyslu slova zkrátka. Navíc jsem nikdy netoužil být celebritou v tom pravém slova smyslu,“ filozofuje.

Přesně tak si na něj vzpomínají i herci, kteří s ním natáčeli. Už na vrcholu své mladé kariéry totiž prohlásil: „Snažím se, abych nebyl nafoukaný. To způsobuje, že přijdete o herecký talent. Začnete hrát v komerčních filmech a zůstanete u nich už napořád. Je zde ale pár herců, kteří začali dětskými rolemi a jsou respektováni. Mými vzory jsou Jodie Fosterová a Kurt Russel. Chci se díky rolím něco naučit, a nedělat to jen pro peníze.“

Haley Joel Osment

Haley Joel Osment

FOTO: fotobanka Profimedia

Právě těmito výroky i slušným chováním udivoval hollywoodská esa, s nimiž hrál. Bruce Willis po dokončení Šestého smyslu řekl, že s tím klukem člověk nemůže hrát špatně. Kevinu Spaceymu, který s ním spolupracoval na filmu Pošli to dál, dokonce připomínal zmenšeného dospělého. „Jednou se mě Haley zeptal: Můžeme ten záběr zopakovat trochu jinak? Přál bych si, aby o hodně starší herci měli jeho zájem.“

Osment byl také podle svých zásad dlouhou dobu v pozadí a na veřejnosti vystupoval velmi skromně. Snad jediný vroubek měl kolem svých osmnácti let. Havaroval ve svém oblíbeném stejšnu Saturn. Auto narazilo do poštovní schránky na cihlovém pilíři a převrátilo se. Haley měl ohromné štěstí, že vyvázl jen se zlomeným žebrem, naraženým ramenem a modřinami.

Nehoda se však neobešla bez soudní dohry. Policie totiž zjistila, že měl v krvi alkohol, našla u něj i marihuanu. Dostal tři roky podmíněně, musel se povinně zúčastnit protialkoholické léčby a zaplatit pokutu 1500 dolarů. „Jsem rád, že jsem měl tehdy nad sebou anděla strážného. To mě ale nadosmrti vyléčilo z podobných excesů,“ dodává dnes s úsměvem.