Westwoodová (68) začínala v 70. letech jako punkerka, proto první kreace na molu byly inspirovány právě tímto stylem. Přes rock se propracovala až k róbám dýchajícím rokokem či pro ni typickým koketním korzetům. Kousek rebelie nechybělo na pondělní přehlídce ani na těch nejelegantnějších kouscích, když i model v obleku měl vyhrnuté rukávy.

Kromě dlouhonohých modelek se na molu předvedl i pes boxer, který patřil mezi návrhářčiny speciální požadavky, ale i růžové prasátko jako doplněk k černému outfitu. Přehlídka se však nevyhnula jistému faux pas, když se jedna z manekýn, které si musely poradit s chůzí na vysokých podpatcích, zamotala do šatů a spadla. A jisté problémy měla i hvězda večera, česká modelka Simona Krainová, při předvádění svatebních šatů navržených pro hlavní hrdinku filmu Sex ve městě.

Westwoodová v Bratislavě

 :.Vlevo: Simona Krainová ve svatebních šatech od V. Westwoodové, jež byly speciálně utvořeny pro seriál Sex ve Městě. FOTO: ČTK

 

Inspiraci návrhářka nachází nejen v historii odívání, ale i na samém lidském těle. "V pondělí večer jste to viděli, moje modely jako by si povídaly s tělem, mají s ním dynamický vztah. Nakonec je móda o tom být nahý," svěřila novinářům Westwoodová.

Nejtežší je nalézt tu správnou látku

V posledním období prý tvoří tak, že jen vezme kus látky, ovine ho a zjistí, zda se jí to tak líbí. "Nejtěžší na světě je najít tu správnou látku, správný materiál," dodala návrhářka Westwoodová v Bratislavě.

:.Přehlídka plná netradičních póz a doplňků ...FOTO: ČTK

 

Návrhářka se dále svěřila, že ji doslova pobuřuje masová výroba šatů i potravin. Sama však na své exkluzivní modely řady haute couture doplácí, protože by prý jinak stály trojnásobek. Budoucnost oblékání vidí v malých krejčovských dílnách nebo šití "na tělo".

Westwood v Bratislavě

:.Westwoodová modelky přímo nabádala k nekonvenčním pózám...FOTO: ČTK

 

Vivienne Westwoodová se narodila v roce 1941 v Derbyshire v Anglii a vystudovala pedagogiku. V roce 1970 otevřela první butik spolu se studentem umění a později hudebním producentem Malcolmem McLarenem, který vzbudil velkou pozornost. V roce 1989 jí zařadili mezi šest nejvlivnějších módních návrhářů všech dob, přičemž zbytek byli muži.