"Úprava vlasů na silvestrovskou oslavu může být o něco více šílenější než na běžnou party. Můžeme použít i různé třpytky a výrazné doplňky. Účes by ale měl vždy klientce pomoci, měla by být hezčí a elegantnější než obvykle," řekla kadeřnice a majitelka pražského salonu Maya Martina Jasanská.

Dodala, že ona sama preferuje přirozené účesy, které i po náročné úpravě vypadají tak, jako by si žena jen sama sepnula vlasy. "Účesy, které vypadají tak, že jsme si je udělaly samy, jsou ale ty nejkomplikovanější," podotkla Jasanská, podle které působí přitažlivě také různé drdoly s příčesky.

"Líbí se mi večerní účesy, kdy se přidávají příčesky. Je to takový styl filmové popelky (Libuše Šafránkové). Ta měla vyčesané vlasy, ze kterých jí šel dlouhý pramen, což mi přijde velmi sexy," uvedla Jasanská s tím, že hezké jsou i večerní účesy ve formě moderního číra s nataženými a trčícími vlasy.

Stažené vlasy "otevřou" obličej

Díky letošním trendům u večerních šatů, kde převládají výrazné barvy, bohaté zdobení štrasem a třpytivé doplňky, se budou letos tvořit i výraznější účesy. "Takové šaty dovolují kadeřníkům udělat z klientky filmovou hvězdu a na účesu se vydovádět," řekl známý francouzský kadeřník Philippe Tapprest, který před Vánoci zavítal do Prahy, aby v salonu Maya upravil vlasy českým klientkám.

Podle něj záleží výběr účesu nejen na oblečení a líčení, ale i na osobnosti klientky. "Cílová podoba účesu záleží na konkrétní zákaznici, a to nejen na jejím vzhledu, ale i siluetě postavy či způsobu gest. Mě osobně se ale líbí jednoduché hladké účesy, tedy stažené vlasy a otevřený obličej," uvedl Tapprest.

Účes dokáže podtrhnout chůzi

I když je slavnostní úprava vlasů individuální, existují v této oblasti určitá obecná pravidla. Například majitelky kulatého obličeje by měly mít na večer objemový vyčesaný účes. Ženám s čtvercovým nebo obdélníkovým obličejem sluší vlnité vlasy, které rozbijí rovné linie tváře. "U žen s hranatým obličejem také vypadá hezky, když jim pramen vlasů spadá dolů kolem obličeje," podotýká Tapprest.

Nejlépe jsou na tom podle něj ženy s oválnou tváří, kterým sluší jakýkoliv účes. Při jeho výběru dále záleží i například na typu chůze. "Třeba těžkopádnou chůzi vyrovná vlnitý vyčesaný účes. Hladké splývavé vlasy tuto chůzi naopak zdůrazní," uzavřel Tapprest.