Pro volný čas kalhoty jednoznačně vítězí, ale výborně si vedou i v oblečení městském. Různých typů vymysleli návrháři spoustu, pro letošek však převládají rovné až zúžené střihy, z vysloveně letních látek pak mohou být na spodním okraji rozšířené.

Nesmrtelné džíny

Dobrovolně se patrně džín nikdo nevzdá, protože jsou nositelem mladistvého a sexy vzhledu. Pokud se ovšem podaří vybrat je tak, aby odpovídaly tělesným proporcím. Ne každá žena či dívka si může dopřát bokovky, které jsou mimochodem na ústupu.

* Krátké nohy vyžadují rovnou, popřípadě jen nepatrně rozšířenou linii, a pokud to postava dovolí, také lehce posazenou na boky. Tmavá barva denimu a střevíce ve stejném tónu, alespoň na menším podpatku či klínu, nohy opticky prodlouží.

* Jsou-li ženské křivky poněkud přebujelé, vizuálně je zeštíhlí světlejší sepraná místa na stehnech a rovný střih nohavic.

* Žena celkově silnější ve spodní partii potřebuje kalhoty s volnějším sedem, nejlépe ze strečového materiálu. Je zapotřebí vyhnout se velkým a navíc ještě zdobeným zadním kapsám.

* Ženy s dlouhýma nohama mívají problémy se správnou délkou nohavic, která by měla vzadu krýt patu. Musí proto hledat v obchodech se speciálními velikostmi. V partii sedu je tento typ trochu zvýšený.

Kargo versus náklaďák

Nosí se všechno, od šortek až po nohavice dlouhé, největší zájem je však stále o různé zkrácené varianty, od tříčtvrtečních až po sedmiosminové. Samozřejmě že čím jsou kratší, tím více patří do oblečení pro volný čas. Zejména to platí pro ženy zralejší.

* Na kalhotách, které mají působit úhledněji, se už znovu objevují sežehlené nebo i proštepované puky.

* I kratší kalhoty mohou mít manžety, nezřídka zdobené krajkou, popřípadě lemované odlišným materiálem.

* Název pro oblíbené kargo kalhoty s uzavíratelnými kapsami na stehnech je odvozen z anglického slova cargo čili náklad. Přesto ale v dámském provedení kapsy raději nechme spíš prázdné. Nacpané ostatně kazí postavu vždycky.

* Při nákupu kalhot nestačí prohlédnout se v zrcadle zepředu. Nutné jez kontrolovat také opačnou stranu a navíc si na chvíli sednout.