Hlavní obsah
Stát hradí oškování pouze dětem z rizikových skupin. Foto: Profimedia.cz

Stát nemá peníze na plošné očkování dětí proti pneumokokům

Česko zůstává jednou z jedenácti zemí Evropské unie, kde dosud nebylo zavedeno plošné očkování děti proti pneumokokovým infekcím. Stát na očkování nemá peníze a zdravotní pojišťovny vakcínu nehradí. V Česku se tak povinně očkují jen děti z rizikových skupin, kterých je ročně asi deset tisíc. Ostatní děti zůstávají před infekcí nechráněny.

Stát hradí oškování pouze dětem z rizikových skupin. Foto: Profimedia.cz
Stát nemá peníze na plošné očkování dětí proti pneumokokům

"V šestnácti státech zavedeno plošné očkování je, v ostatních ne,“ řekl Právu Michael Vít, hlavní hygienik republiky. Dodal, že by stálo zhruba 400 miliónů korun ročně. „Když vezmeme v úvahu, že veškeré povinné očkování dětí přijde na 700 miliónů korun, tak by to bylo velké zvýšení plateb státu na tyto účely.“

Podle Víta stát přesto povinně očkuje zhruba deset tisíc dětí, které mají nějaké chronické onemocnění a jsou zařazeny do takzvané rizikové skupiny. Mezi ně patří děti po onkologických onemocněních, ale i s nízkou imu -nitou.

„Považujeme pneumokoky za vážnou hrozbu kojeneckého a dětského věku. Každoročně totiž zemře okolo deseti dětí. A když máme nástroj prevence, musíme ho použít. Zatím se tak neděje,“ řekla Právu v pátek doktorka Hana Cabrnochová, dětská lékařka z Prahy.

Onemocnění začíná jako běžné nachlazení, ale dítě dostane vysoké horečky a pokud není zahájena okamžitá léčba, může i zemřít. Nejzávažnějšími projevy je zánět mozkových blan, sepse, záněty plic atd. Šedesát procent dětí, které přežijí, si do života odnáší trvalé následky, hlavně rozumové zaostávání, epilepsii a ohluchnutí.

Novela zákona leží v parlamentu

Přitom problém s očkováním už mohl být dávno vyřešen. Očkování dětí proti pneumokokům dětí od tří měsíců věku – byť dobrovolné, ale plně hrazené pojišťovnou – je totiž součástí návrhu novely zákona 48 o zdravotním pojištění, která je zase součástí balíčku reformních zákonů, připravených exministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Vláda na sklonku minulého roku tyto zákony schválila a poslala do sněmovny.

Ve sněmovně se ale dosud neprojednaly a nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová požádala v únoru poslance, aby odložili jejich projednávání na březen.

Dosud je očkování dobrovolné, ale rodiče ho hradí v plné výši. Jedna dávka vyjde zhruba na 1800 korun a jsou zapotřebí dávky čtyři, tedy 7200 korun. A to je pro hodně rodičů mnoho peněz. Novela zákona přitom říká, že toto očkování bude dále dobrovolné, ale vakcína bude plně hrazena ze zdravotního pojištění, což znamená, že rodiče by nestála ani korunu.

Průzkum pediatrů ukázal – pokud by novela zákona prošla – na obrovský zájem rodičů o toto očkování dětí. „Takřka každý rodič by dal své dítě očkovat,“ uvedla Cabrnochová.

Vít uvedl, že dobrovolné očkování, kdy vakcínu hradí zdravotní pojišťovny, je určitým předstupněm před zavedením plošného očkování. Zda k němu ale dojde, si netroufal odhadnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků