Hlavní obsah

Rodiče dávají svým potomkům stále častěji jména oblíbených filmových hrdinů

Při výběru jména pro svého potomka se rodiče nejčastěji ohlížejí na své předky, přátele, žebříčky popularity, ale také na své filmové hrdiny. Vypovídá o tom i nejoblíbenější dívčí jméno ve Spojených státech. Poprvé v historii se jím stala Isabella. Podle odborníků je to především zásluhou hlavní hrdinky knižní a filmové ságy Stmívání.

Rodiče dávají svým potomkům stále častěji jména oblíbených filmových hrdinů

Isabella na prvním místě žebříčku nejoblíbenějších dívčích jmen vystřídala Emmu, která klesla na druhou pozici. Do první pětice populárních dívčích jmen se dostaly i Olivie, Sophie a Ava.

Mezi chlapeckými jmény výrazně vzrostla oblíbenost Cullena. Stejné příjmení nosí v sáze Stmívání nesmrtelný upír a milenec Isabelly. Loni se stalo 485. nejčastěji dávaným jménem a posunulo se na žebříčku o 297 pozic dopředu.

Chlapecká jména ovlivňují především předci

Ani popularita upíří ságy ale nenarušila pořadí v čele žebříčku chlapeckých jmen. První místo si už 11 let drží Jacob. Za něj se v první pětce seřadili Ethan, Michael, Alexander a William.

Američtí rodiče se při výběru jmen inspirovali také v rodině prezidenta USA
Baracka Obamy. Dívčí jméno Maliyah, což je druhý možný způsob přepisu jména Obamovy starší dcery Malii, se v žebříčku oblíbenosti posunulo o 342 příček na 296. místo. To představuje největší skok mezi dvěma roky, uvedla DPA.

Naproti tomu Barack se zatím nedostal ani do první tisícovky. V roce 2009, kdy se Obama jako první černošský prezident USA ujal funkce, takto pojmenovalo svého syna jen 69 rodin.

U nás vede Tereza a Jan

Češi jsou při výběru jmen přízemnější. Holčičím jménům již dvanáct let vévodí Tereza. Za ní pak následuje Anna, Eliška a Natálie s Karolínou.

Mezi chlapeckými jmény si po dvou letech opět vybojoval prvenství Jan, který tak přeběhl Jakuba. Za nimi pak následují Tomáš, Lukáš a Filip.

Neobvyklým dívčím jménům pak dominuje Chloe, Ban Mai, Megan či Uljana a chlapeckým Abdev, Dean, Ronny, Diviš, Kelvin, Lev či Maxián.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků