Hlavní obsah
Rodiče se při výchově svých potomků musí naučit, že jejich dítě potřebuje dostatek vlastního prostoru. Foto: Profimedia.cz

Přehnaný rodičovský dohled ničí dětskou psychiku

Každý rodič chce své dítko dobře vychovat, aby bylo v bezpečí a nic se mu nestalo. Někteří jdou ale se svou starostlivostí a dohledem až tak daleko, že začnou svým potomkům škodit. Děti, které se samy bez přísného dohledu nemohou pomalu ani nadechnout, mívají pak velké problémy začlenit se mezi ostatní.

Rodiče se při výchově svých potomků musí naučit, že jejich dítě potřebuje dostatek vlastního prostoru. Foto: Profimedia.cz
Přehnaný rodičovský dohled ničí dětskou psychiku

Role rodiče jako vychovatele, dohlížitele, kamaráda a poradce je pro vývoj každého dítěte důležitá. Je ale třeba vědět, kdy je zásah či rada nutná, a kdy je naopak třeba dítě nechat, aby si poradilo samo.

Přehnaná organizace života a rozvoje osobnosti dítěte totiž může mít podle psychologů poměrně negativní vliv nejen na schopnost dítěte zařadit se do společnosti, ale také na jeho psychiku. Odborníci varují, že jedinci, kterým rodiče v dětství příliš organizovali život, v dospělosti mnohem hůře zvládali různé stresory a měli také mnohdy problémy s organizací vlastního života.

Danou problematikou se zabýval i americký průzkum mezi 297 studenty Univerzity Mary Washingtonové (věk 18–23 let). Odborníci chtěli vědět, jak studenti hodnotí vliv svých rodičů, především matek, na jejich vývoj, a jestli na ně takové chování v současné době ještě nějak působí.

Deprese a nesamostatnost

Výsledky jasně ukázaly, že nadměrný vliv a zásah rodičů byl u studentů provázen všeobecně větším negativismem, depresemi a také horší samostatností v období dospívání.

Jak se ukázalo z vyjádření samotných studentů, někteří rodiče jednoduše nejsou schopni akceptovat, že jejich malé dítě již vyrostlo, a tak mají i v jejich dospělosti snahu neustále je chránit a organizovat jim čas (případně za ně řešit jakékoli problémy).

"Rodiče by si měli vážně uvědomit, jak velký, i negativní, význam má jejich míchání se do života potomků. I když je to těžké, musejí se naučit nechat své děti konat podle vlastních představ, i za cenu možných chyb," uvedla pro Daily Mail Holly Schiffrinová, vedoucí studie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků