Hlavní obsah
Cenou za nedostatečně dlouhý spánek je potom chybějící energie, podrážděnost, smutek nebo i negativní postoj vůči sobě samým. Foto: Profimedia.cz

Mládež neustále něco nestíhá, dokonce i velmi málo spí

Australští vědci potvrdili to, co si mnozí rodiče už dlouho myslí: jejich dospívající děti nejsou synchronizované s okolním světem a žijí do jisté míry neustále v časovém skluzu.

Cenou za nedostatečně dlouhý spánek je potom chybějící energie, podrážděnost, smutek nebo i negativní postoj vůči sobě samým. Foto: Profimedia.cz
Mládež neustále něco nestíhá, dokonce i velmi málo spí

Mnozí mladí lidé nespí dostatečně dlouho a mají potíže ve škole, protože jejich vnitřní hodiny z nich dělají noční ptáky, uvádí studie uveřejněná v odborném časopise Journal of Adolescence. Většina z nich je nucena se probouzet o dvě a půl hodiny dříve, než to vyžaduje jejich přirozený rytmus.

Australští vědci studovali spánek více než tří stovek studentů středních škol během školního roku a o prázdninách. Zjistili, že zatímco o prázdninách spí v noci více než devět hodin, ve školním roce se musejí spokojit s necelými osmi hodinami. Už předchozí studie ukázaly, že devět hodin spánku je pro dospívající děti správná délka.

Cenou za nedostatečně dlouhý spánek je potom chybějící energie, podrážděnost, smutek nebo i negativní postoj vůči sobě samým.

Mladí spí déle především v období hormonálních změn

"Každý člověk má geneticky dané, zda je sova nebo ranní ptáče," vysvětluje Suzanne Warnerová z univerzity v Swineburne. Ale v období hormonálních změn začínají mladí chodit spát později a také raději později vstávají, pokud to jde.

Klíčovým problémem je hormon melatonin, který signalizuje tělu, že potřebuje spát. V pubertě se tento hormon uvolňuje později večer.

Svoji roli hrají také další faktory, upozorňuje Suzanne Warnerová: umělé světlo, které má tendenci snižovat množství vyloučeného hormonu, a počítače, které brání mladým lidem poslouchat vlastní potřebu spánku.

Podle Warnerové tady mohou zasáhnout rodiče a to tak, že dětem ztlumí světlo a vypnou počítač a televizor hodinu před jejich ulehnutím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků