Hlavní obsah
Dětský imunitní systém neustále dozrává, tudíž jsou děti na viry a bakterie mnohem citlivější než dospělí. Foto: Profimedia.cz

Co pomáhá u nejmenších při chřipce a nachlazení

Období chřipek a nachlazení je v plném proudu, což pociťují zejména rodiče dětí předškolních a školních zařízení. Viry se přenášejí kapénkovou infekcí, tudíž jsou zatíženy téměř všechny kolektivy. Dětský imunitní systém navíc neustále dozrává, tudíž jsou děti na nejrůznější viry a bakterie mnohem citlivější než dospělí.

Dětský imunitní systém neustále dozrává, tudíž jsou děti na viry a bakterie mnohem citlivější než dospělí. Foto: Profimedia.cz
Co pomáhá u nejmenších při chřipce a nachlazení

Rodiče by měli být v klidu, pokud dítě marodí desetkrát do roka. Jakmile je však nemocné či nachlazené častěji, je dobré si nechat udělat krevní testy, jež prověří imunitní systém dítěte. Skutečný imunitní deficit má však jen malé množství dětí. Velmi často je to dáno špatnou předchozí léčbou, kdy dítě pobíralo opakovaně hned několik antibiotik, či dědičnou dispozicí.

Velmi důležitá prevence

Rodiče by si měli uvědomit, že pro dítě je skutečně velmi důležité otužování. Nejde jen o saunování či speciální koupele. Přínosný je také častý pobyt na čerstvém vzduchu, a to nejlépe v každém počasí, tedy kromě velmi nízkých teplot či inverzí.

Matky by měly přemýšlet i nad samotným oblékáním svých ratolestí. Většina své děti obléká příliš. Mnohdy se pod samými vrstvami nemohou děti ani pořádně hýbat. To samozřejmě není vůbec dobře. Děti by se měly oblékat stejně jako dospělí. Takže pokud si dospělý oblékne jen tričko s krátkým rukávem, je nesmysl, aby bylo dítě navlečené v mikině apod.

K prevenci patří i dostatečná vlhkost v místnostech, kde dítě tráví většinu svého času. Vlhkost by neměla klesnout pod 50 %, za optimální se považuje 55–60 %. Ke zvýšení vlhkosti slouží především pravidelné větrání místností – stačí povětšině třikrát denně nechat otevřené okno dokořán na 5–10 minut.

Pomoci mohou i zvlhčovače vzduchu. Dnes je již k sehnání celá řada přístrojů s nejrůznějšími vychytávkami. V každém případě je zapotřebí i o tyto přístroje pečovat a čistit je tak, aby v nich nedocházelo k tvorbě a šíření plísně a dalších choroboplodných zárodků.

Velmi důležité je místnosti zbytečně nepřetápět. Za optimální teplotu je považováno 22 stupňů Celsia. V místnostech, kde se spí, by teplota neměla být vyšší než 19 °C.

Důležité při horečce

Za horečku je považována teplota vyšší než 38 °C. Naprostým základem při horečce je dostatek tekutin. Dítě by mělo vypít mnohem více tekutin, než je zvyklé. Lékaři příliš nedoporučují používat okamžitě léky na snížení teploty. Dětské tělo by mělo mít šanci vypořádat se s teplotou samo. Horečka totiž není onemocnění samo, ale jen příznak.

Teplotou se imunitní systém přirozeně vyrovnává s infekcí, a pokud teplota netrvá déle, nedosahuje 40 °C či nedochází k tzv. febrilním křečím, pak není užití léku na snížení teploty na místě.

Při teplotách jsou velmi účinné studené zábaly na části těla, jako jsou ruce, lýtka, hlava či hrudník nebo zábal celého těla. A pak také chladnější vzduch v místnosti a dostatečná vlhkost vzduchu. Přetopené místnosti dětem s horečkou skutečně neprospívají. Při dlouhotrvající teplotě nad 39 °C je dobré volat lékaře.

Kašel doprovází většinu onemocnění dýchacích cest

Někdy se jedná o vlhký kašel, způsobený velmi vysokým zahleněním, jindy o suchý kašel, který bývá o to nebezpečnější.

Nejdráždivější variantou je pak tzv. dávivý kašel aneb pseudozáškrt. V tomto případě dítě již přestane kašlání zvládat a působí dojmem, že se dusí. Nejčastěji tento kašel trápí děti v noci. Záchvaty mohou přerůst až ve stavy úzkosti, což může být velmi nebezpečné.

Rodiče by měli být v klidu a tak i působit na dítě. Velmi často pomůže vzít dítě do náručí a donést ho k otevřenému oknu, aby se mohlo nadechnout chladného vzduchu. Sníží se tak otoky dýchacích cest.

V létě pak pomáhá posadit dítě před otevřenou lednici, která v ten daný moment může být jediným možným zdrojem chladného vzduchu. Pokud dítě prožije obzvlášť velký záchvat, je dobré zavolat lékaři, případně při dlouhodobém záchvatu volat rychlou lékařskou pomoc.

Osvědčené babské rady

Na běžný kašel je opět velmi důležité hodně pít – aby se mohl snáze uvolňovat hlen. Pomáhá i domácí sirup z cibule (cibuli nakrájejte na kolečka a zasypte cukrem. Nádobu překryjte a nechte odležet, šťáva ze silic cibule a cukru pak utvoří velmi zdravý sirup. Je dobré užívat tři lžíce sirupu denně či alespoň lžíci na noc), jitrocelový sirup (lze koupit jak v lékárně, tak jej lze velmi snadno v létě vyrobit i doma) nebo udělat zábal dětského hrudníku.

Naše babičky upřednostňovaly zábal z husího sádla nebo bramborový či zelný zábal. Na suchý kašel pak prý pomáhá obklad z tvarohu a česneku, který taky velmi dobře uvolňuje hleny.

Při kašli pomáhá i podložit hlavu větším polštářem, aby nosní hleny mohly stékat volně dolů a nedráždily v krku. Pomoci může i zvlhčování sliznice solnými roztoky či nejrůznějšími spreji s mořskou vodou a inhalační léčba. Prostřednictvím masky nebo náustku se do plic dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů, čehož při běžném "napařování" nad hrncem s horkou vodou nedocílíte.

Lékař navíc touto léčbou může předejít polykání pilulek, léky tak zasáhnou jen dýchací cesty a nezatíží celkově organismus. Pravidelné inhalování může zabránit propuknutí onemocnění do těžšího stadia a tím sníží i riziko nezbytnosti nasazení antibiotik.

Co pomáhá na rýmu

U dětí se obvykle nejprve objevuje vodnatá rýma, která jim doslova teče z nosu. Následně se objeví rýma hustá a na závěr opět vodnatá. Běžně rýma trvá týden až deset dní, ale velmi často se může spojit s onemocněním vedlejších nosních dutin či s onemocněním středního ucha.

Jako první pomoc pomáhá odsávání rýmy a u větších dětí smrkání tak, aby rýmou bylo co nejméně zatěžováno dýchací ústrojí.

U kojenců by však nejprve měly matky zkusit vkápnout do nosní dírky mateřské mléko, které dokáže velmi dobře zvlhčit sliznici a zároveň působí antibakteriálně. Pokud maminky mléko nemají, je velmi dobré použít spreje s mořskou vodou a totéž platí i u větších dětí.

Stejně jako u kašle je důležité zvlhčovat vzduch a hodně pít, aby se hleny mohly uvolňovat i přirozenou cestou.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků