Inspiraci lze hledat v celé řadě nových i stávajících knih, které byly právě k tomuto výročí vydány a které dokážou zaujmout nejen děti zvídavé po faktech, ale i milovníky příběhů, komiksů či deskových her.

Příběhy o Karlu IV. - Martina Drijverová

Příběh

FOTO: EDIKA (3x)

Kniha seznamuje čtenáře s osudy nejvýznamnějšího českého panovníka. Jazyk vyprávění a ilustrace jsou ušity na míru dětem předškolního a mladšího školního věku. Děti se dozví o základních životních milnících Karla IV., nahlédnou do jeho soukromí a seznámí se s lidmi, kteří žili v jeho blízkosti.

Přečtou si nejen o Karlových vojenských taženích, ale především o jeho úsilí zvelebit naši zemi. Zjistí, jak to bylo se založením Univerzity Karlovy, Chrámu sv. Víta, Nového Města pražského, Karlova mostu...

Karel IV. Staň se císařem! - Anna Knauerová - naučná desková hra pro celou rodinu

Stát se mocným vladařem Evropy není jednoduché. Je potřeba projít dějinami a překonat četná úskalí a protivenství. Uspěješ v této výzvě? Staneš se mocným panovníkem?

Desková hra pro celou rodinu provází hráče od narození Karla IV. po jeho korunovaci. S kostkou a figurkami můžete rozehrát svou hru. Kdo bude vládnout Evropě? Kdo uspěje? Projdi dějinami a usedni na panovnický trůn!

Karel IV. – Památná místa tehdy a dnes - RNDr. Jiří Martínek

FOTO: Fragment (3x)

Císař a král Karel IV. patří bezpochyby k nejvýznamnějším osobnostem našich dějin. Jeho státnické povinnosti ho zavedly na mnohá místa i daleko za hranicemi dnešní České republiky. Zakládal hrady, kláštery či školy, setkával se s nejvýznamnějšími osobnostmi své doby.

Historik Jiří Martínek má za sebou práci takřka detektivní. Život Karla IV. mapuje nejen z hlediska historických událostí, ale zavede nás na místa, kde Karel IV. pobýval, a seznámí nás s tím, jak vypadají dnes.

Vítej, Karle! - Ivona Březinová

FOTO: Albatros (2x)

Kamarádi Míra a Dany hrají jako obvykle na plácku fotbal, když jim míč zaletí do rohu za kontejnery. U zídky tam kluci objeví schouleného hubeného a špinavého kluka. Hned se ho začnou vyptávat, ale domluva s ním není snadná. Hovoří zvláštní češtinou, a navíc je tak podivně oblečený! Přesto ho Míra vezme k sobě domů.

Všichni tři se skamarádí a užijí si spoustu legrace i překvapení, pramenící z rozdílných názorů a návyků. Neboť onen kluk je malý Karel IV.!

Dobrodružné výpravy do minulosti – Karel IV. - Veronika Válková

Dějiny světa jsou jednou z nejdůležitějších součástí obecného vzdělání. Jenže zapamatovat si všechny údaje a data je někdy hodně obtížné, zvláště pro děti. Seznamte se s historií trochu jinak. Vydejte se s Bárou a jejím kouzelným atlasem do středověku za císařem Karlem IV. Dostanete se na královský hrad, kde zažijete nečekaná setkání a dobrodružství. Dějepis vás určitě začne bavit!

Procházka po Karlově mostě – Sochy a sousoší

Karlův most – srdce Prahy, místo, kam často směřují kroky Pražanů a návštěvníků metropole z Čech i ze zahraničí. Projděte se i vy po tomto nádherném mostě a poznejte jednotlivé sochy a sousoší, které tvoří společně s Pražským hradem jedno z nejkrásnějších panoramat na světě.

Karel IV. – královské sňatky - František Kavka

FOTO: Nakladatelství XYZ (2x)

Když si myslíte, že už všechno o životě jednoho z největších králů naší země víte, a nic vás nemůže překvapit, nebo se nemůžete dočíst nic nového...

Karel IV. – manžel a otec, ale především vladař. Od tohoto poslání se odvíjela i volba jeho manželek a osudy jeho dcer a synů. Teprve v tomto propojení získává ženský svět, který Karla IV. obklopoval, své dějinné ocenění. Jako v zrcadle se v rodinném životě Karlově i životě jeho žen a dětí odrážejí pohnuté chvíle nejen české, ale i evropské historie.

Královské karty Karla IV. - Eva Chupíková

Zapojte do hry celou rodinu! Originální koncepce pracovních listů a hracích karet nabízí nejen poučení, ale i zábavu. Spolu se svými dětmi se dozvíte nejednu zajímavost o životě i kulturním odkazu Karla IV. A až si všechno přečtete, můžete si spolu zahrát karetní hru.

 Karel IV. Pán světa - Zdeněk Ležák - KOMIKS

Byl jsem předurčen k tomu, abych vládl celému světu. JÁ jsem imperátor. JÁ jsem císař KAREL IV. Ve 3 letech mě vzali matce, v 15 jsem stál v čele armády bojovníků. Pak jsem se stal císařem celé římské říše. Komiksové zpracování života Karla IV. ti dokáže, že dějiny můžou být i zábava. Karel IV. nebyl jen nudnou postavou z učebnice dějepisu, poznej ho v novém světle, jako pána světa.

S ilustracemi oblíbeného komiksového kreslíře Jonáše Ledeckého a Matyáše Namaie.

Karel IV. – záhady a mysteria - Vladimír Liška

Od narození Karla IV. uplynulo sedm století. Připomeňte si tohoto výjimečného panovníka jako osobnost, která měla pro rozkvět zemí Koruny české nezpochybnitelný význam. Na rozdíl od svého otce byl velkým patriotem, do Čech se z častých cest vždy rád vracel a díky tomu se Praha za jeho vlády stala centrem evropského dění.

Jaký vliv na jeho vládu měly uzavřené sňatky a pobyt ve Francii? Co stálo za jeho rozhodnutími a ideami? Byla za nimi pouze jeho genialita či jeho mimořádné schopnosti, nebo šlo o souběh okolností, vhodné načasování, či dokonce o cosi magického?

Ze života Karla IV.

Karel IV. se narodil v pátek 14. května 1316 a byl pokřtěn o Svatodušní neděli ve sv. Vítu jménem Václav. Jeho dětství bylo velmi ovlivněno složitým vztahem jeho rodičů. Do tří let vyrůstal pod dohledem své matky Elišky, ale pak se jeho otec Jan Lucemburský ze strachu o trůn rozhodl toto pouto přetrhnout a převzal sám nad svým synem dohled. Bohužel od té doby Václav již svou matku neviděl.

Jelikož jeho otec usiloval o dynastické propojení Lucemburků s rodem Valois, poslal Václava počátkem roku 1323 na výchovu do Paříže, kde získal vynikající vzdělání, ale i první manželku. Jan Lucemburský totiž společně se sňatkem své sestry Marie s francouzským králem Karlem IV. ujednal sňatek i pro mladičkého Václava s dcerou hraběte Karla I. z Valois. Až do roku 1330 Václav, který při biřmování obdržel jméno Karel po svém novém francouzském strýci, pobýval na pařížském dvoře.

Jako čtrnáctiletý v roce 1330 převzal z otcova pověření správu Lucemburska a o rok později byl vyslán na sever Itálie, kde měl za úkol urovnat napjaté vztahy mezi jeho otcem a Karlem I. To se mu sice nepovedlo, nicméně zde získal mnoho státnických, vojenských, ale i životních zkušeností. Do té doby žil prý Karel dosti nevázaným životem ,teenagera´.

Posléze se Karel vrátil do Čech, zemi ale našel ve zbědovaném stavu. Přestože se v té době (1334) snažil o obnovení královské moci a restituci zcizeného majetku, nepovedlo se mu to, a tak opět odešel ze země. Vrátil se opět v roce 1338 na Moravu a o tři roky později ho otec konečně ustanovil ,mladším králem´ a nastalo období dvojvládí.

V tu dobu se ale výrazně zhoršilo mezinárodní postavení Lucemburků. Zpět na výsluní jim pomohl až nový papež Klement VI., který ve svém boji proti Ludvíkovi Bavorovi nabídl Lucemburkům kandidaturu na římskoněmecký trůn. V roce 1346 se tak uskutečnila volba Karla římskoněmeckým králem. Vládnout mohl začít ale až o tři roky později, kdy se oženil se svou druhou ženou Annou Falckou, jejíž otec uznal Karla zákonným králem, na základě čehož mohl být Karel v Cáchách korunován a tedy se i plně ujmout vlády.

Mezitím se ale v roce 1347 vrátil opět do Čech, kde přijal českou korunu a i římské záležitosti začal řešit z Prahy. Od roku 1348 se mu dařilo posilovat prestiž českých zemí. Vybudoval Nové město pražské, založil univerzitu, pro niž získal od papežského stolce značná privilegia a vše umocnil v roce 1356, kdy předložil římskému stavu nové uspořádání říšského prostoru a posílil územní pozici Českého království.

Středobodem úspěchu Karla IV. se stala především sňatková politika. Karel uzavřel celkem čtyři manželství - s Blankou z Valois (1348), Annou Falckou (1353), Annou Svídnickou (1362) a Alžbětou Pomořanskou (1393), díky nimž udržoval korektní vztahy se sousedy a s politickými partnery a mohl tak i snadněji rozšiřovat území.

Poslední dvě manželky mu daly navíc i dědice, a to syna Václava (1361), jehož matkou byla Anna Svídnická, a následně Zikmunda (1368) a Jana (1370), které porodila Alžběta Pomořanská. Karel IV. umírá na následky zápalu plic koncem listopadu 1378.