Pro rodiče tak nastal psychicky i fyzicky náročný kolotoč, ve kterém se točí již pět let. Ladislav ani po takové době nechodí, bez pomoci nestojí, a dokonce ani nesedí. Vyslovuje jen několik slov a je zcela závislý na plenkách. Jeho vývoj je výrazně pomalejší, než je tomu u zdravých dětí, ale stále k němu dochází, byť po nepatrných krůčkách. Pokroky jsou vidět jak v oblasti rozvoje intelektu, socializace, ale také po fyzické stránce. Každé cvičení je znát.

Rodiče využívají všechny dostupné možnosti, jak synovi pomoci. Kromě pomůcek jako Vojtův stůl a speciální kočárek, na který přispěli sponzoři, mu spoustu potřebných věcí vyrobili i sami rodiče. Tak aby mohl i doma maximálně rehabilitovat.

Ládík

Ládík velmi rád navštěvuje speciální školku dětského stacionáře Zvonek v Kladně, kde se mu zaměstnanci věnují nejen po stránce lidské, ale i zdravotní.

FOTO: archív rodiny Jermanových

Vedle pomůcek pro cvičení a polohování malému chlapci v jeho boji s obrnou velmi výrazně pomáhá lázeňská péče. Rehabilitačně ozdravné pobyty v lázních ho vždy posunou o krůček dál. Bohužel tyto pobyty jsou mimořádně nákladné a jen některé z nich hradí zdravotní pojišťovny. Pro letošní rok neurolog malému Ladislavovi naplánoval účast v čtyřtýdenním programu KLIM-THERAPY, který však pojišťovna nehradí. Cena programu je 49 117 Kč, a to je nad možnosti rodičů.

Většinu svých příjmů dávají do každodenní péče o syna, která je nejen psychicky i fyzicky vyčerpávající, ale  také mimořádně finančně náročná.

Více se o chlapci dozvíte na www.ladicek.cz/.