Po pětatřicátém roce života totiž nejen prudce klesá plodnost ženy, ale také se snižuje šance na úspěšné umělé oplození. A žena především začíná trpět celou řadou chorob a zdravotních problémů, které zhoršují kondici a zdraví dítěte, jež pak nosí v děloze.

„Nejdůležitější zprávou pro ženy je, aby měly dítě předtím, než hodiny odbijí dvanáctou. Já bych se velmi obávala o svou dceru, kdyby neměla první dítě do pětatřiceti let,“ uvedla profesorka Mary Herbertová, přední britská expertka v oboru reprodukční biologie.

Po pětatřiceti letech se snižuje i šance na to, že žena otěhotní pomocí umělého oplození. I když otěhotní, riziko zdravotních komplikací u ní i dítěte je mnohem vyšší než u mladé matky. Starší matky také častěji potratí, mají častěji komplikované těhotenství a porodí dítě předčasně či s nedostatečnou váhou. Porod mrtvého dítěte je u žen po pětatřicítce dvakrát častější než u těch mladších.

„Myslím, že ženy dnes nechápou rizika a stále je velmi podceňují,“ uvedla pro Daily Mail profesorka Judith Rankinová, která se zabývá zdravím matek a jejich dětí před a krátce po porodu.