Z výzkumu profesorky Christine Moonové vyplývá, že děti začínají vnímat jazyk v děloze. „Víme už více než třicet let, že se začínáme už v děloze učit o hlasu posloucháním zvuku při mluvení matky. Ale tohle je první studie, která dokazuje, že se učíme určité mluvené zvuky z mateřské řeči ještě před narozením,“ uvádí ke svému výzkumu profesorka Moonová z Pacific Lutheran University v Tacomě.

Její tým zkoumal chování asi třicet hodin starých novorozenců. Čtyřicet chlapců a dívek ze Stockholmu a Tacomy poslouchalo švédské a anglické vokály. Přitom vědci sledovali, jak miminka sála z dudlíku připojeného k počítači. Vokály byly vybrány proto, že jsou výrazné a jsou slyšitelné a rozeznatelné v mateřské řeči, i když matka hovoří v hlučném prostředí.

V obou zemích děti po porodu sály dudlík déle při poslechu vokálů cizího jazyka (který před porodem od matky neslyšely) a naopak v kratších intervalech sání přerušovaly při poslechu mateřských vokálů. To je důkazem toho, že mozek plodu vnímá vokály mateřského jazyka ještě před narozením.