Hlavní obsah
Žvýkačka má být decentním prostředkem, jak si osvěžit dech, nikoliv zdrojem nedospělých gest. Foto: Profimedia.cz

Žvýkání podléhá přísným společenským pravidlům

Jako neetické, neestetické až vulgární může působit žvýkání žvýkačky, která se průmyslově vyrábí již 160 let. V určitých situacích ale prý může tato pochoutka pomoci. Musí se s ní ovšem zacházet decentně, jinak se člověk může snadno dopustit faux pas.

Žvýkačka má být decentním prostředkem, jak si osvěžit dech, nikoliv zdrojem nedospělých gest. Foto: Profimedia.cz
Žvýkání podléhá přísným společenským pravidlům

"Žvýkání ve společnosti je přípustné. Je však potřeba vnímat, v jaké situaci a v jakém prostředí to provozujeme," uvedl odborník na etiketu Ladislav Špaček. Podle něj při sportování nebo méně závažných společenských aktivitách je žvýkání dokonce prospěšné. "Slouží k tomu, aby si člověk osvěžil dech. Jsou však situace, kdy si to nemůže dovolit," uvedl.

Žvýkat by se nemělo v kostele, na hřbitově, ve smuteční síni, ale také v divadle, nebo v koncertní síni. "V kině se to toleruje, ale při hromadných společenských akcích a stolování je to vyloučené," upozornil Špaček.

Žvýkat by prý člověk neměl ani při veřejných proslovech, oficiálním představování, nebo třeba při poslouchání hymny. Přežvýkanou pochoutku by pak měl nenápadně z úst vyndat. Musí na to být vždy připraven.

Je třeba se na žvýkání připravit

"Důležitá je prevence. V okamžiku, kdy si žvýkačku vkládám do úst, musím mít v kapse papírek, nebo papírový kapesník, do kterého ji odložím. Když mám jít náhle na pódium, nebo jsem vyvolán, nezbývá, než ji spolknout," radí Špaček. Při vyndávání žvýkačky z úst by člověk měl brát ohledy na okolí. "Je to, jako když si vyndáváte pecku z úst. Rozhodně to nemůžete předvádět ostatním. To je nespolečenské. Musí se to dělat nenápadně," uvedl Špaček.

"Způsob, jakým žvýkají například hokejisté, nelze prý ve společnosti praktikovat. "Žvýkání by mělo být jemné a nenápadné. Žvýkačku spíše třeme jazykem, než bychom ji přežvykovali mezi zuby. Na ostatní to může působit neesteticky," poznamenal.

Podle Špačka je nicméně žvýkání esteticky přijatelnější než dech plný směsice jídla a alkoholu. "Žvýkám často, a považuji to za ohleduplné vůči osobám, se kterými jsem v kontaktu. Dělám to ale tak, že o tom prakticky nikdo neví," uvedl. Zdůraznil, že vulgárně působí žvýkání, když se pootevírají ústa, nebo když se žvýkačka převaluje mezi zuby. Tabu je pak podle něj vyplivnutí žvýkačky na veřejnosti.

Sedm ran holí za žvýkačku v Singapuru

"Je to obrovský nešvar. Žvýkačku nevyplivujeme. Odkládáme ji do kapesníku, nebo do ubrousku a dáváme ji tam, kam patří všechny odpadky," uvedl. Pokuta za plivání žvýkaček, která v Praze a dalších městech hrozí od letošního roku, je podle něj v pořádku. Připomněl, že v některých zemích hrozí za žvýkání tělesný trest.

"Když jsem v Singapuru o tom hovořil s ministryní pro veřejné zájmy, říkala, že za prodej žvýkaček a jejich žvýkání udělují minimálně sedm ran holí. To znamená přeražená záda a jiné zdravotní následky," uvedl.

Domnívá se, že pražský model, podle něhož za tento přestupek hrozí až 30 000 korun, odpovídá místním tradicím. "Bylo zapotřebí upozornit na tento nešvar. Je nepřípustné plivat na zem a nechat ostatní, aby do toho šlapali," uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků