Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Sedavý životní styl má na zdraví stejné dopady jako kouření, varují odborníci

S nedostatečnou pohybovou aktivitou souvisí více než tři milióny úmrtí ročně, je tak z hlediska globální úmrtnosti čtvrtým nejvýznamnějším faktorem. Sedavý životní styl tak lze označit za novodobé kouření. Zaznělo to na mezinárodním kongresu o pohybové aktivitě a veřejném zdraví v thajském Bangkoku. ČR tam zastupovali odborníci z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Osmihodinové sezení v práci se tedy považuje za jednoznačně škodlivé.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Sedavý životní styl má na zdraví stejné dopady jako kouření, varují odborníci

Konference prezentovala výzkumy zabývající se tematikou aktivního životního stylu, přičemž důraz odborníci kladli na zvýšení úrovně pohybové aktivity, snížení úrovně sedavého chování a propojení výzkumu s praxí.

„Na kongresu jsme přijali takzvanou Bangkokskou deklaraci zdraví a pohybové aktivity. Ta poprvé na celosvětové úrovni přímo řeší dosažení cílů, které byly stanoveny v Globální strategii udržitelného rozvoje OSN,“ uvedl jeden z olomouckých zástupců Zdeněk Hamřík.

Nepreferovat ve městě vlastní auto

Celosvětové výsledky výzkumu potvrdily, že klíčovou roli v oblasti aktivního životního stylu hrají zejména města a jejich řízení. Jde o způsob, jakým řeší dopravu, školství a urbanistické plánování. Klíčovými tématy je upřednostňování pěší, cyklistické a veřejné dopravy před dopravou automobilovou.

Dalšími tématy jsou zavádění aktivních přestávek do škol, zkvalitnění tělesné výchovy, zpřístupnění školních sportovních areálů nebo budování a údržba městských parků, aby podporovaly pohyb a zdravý životní styl.

Fitko sezení v práci nekompenzuje

„Kromě podpory aktivního životního stylu se musíme nově zaměřit na výrazné zkrácení doby strávené sezením. Podle většiny studií je doba strávená sedavě silným nezávislým rizikovým faktorem v životním stylu. Na konferenci jasně zaznělo, že ani 45 minut strávených ve fitness centru nemůže plně kompenzovat zdravotní rizika osmihodinového sezení v práci. Jde o tak závažný problém, že sezení bylo označeno za nové kouření,“ dodal Hamřík.

Hamřík rovněž vede pracovní skupinu odpovídající za Národní strategii podpory pohybové aktivity v ČR. Olomoucká fakulta je také garantem celosvětově uznávané studie Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), která se zaměřuje na aktivní životní styl školáků a v současnosti je nejvíce stahovanou studií Světové zdravotnické organizace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků