Hlavní obsah
 

Baviči z Partičky se stali ambasadory psychoterapeutického centra

V Kostelci nad Černými lesy bylo po půlroční rekonstrukci otevřeno nové terapeutické centrum Modré dveře. Určeno je nejen lidem s psychickými poruchami, ale nabízet bude i třeba volnočasové aktivity pro děti. Slavnostního otevření se zúčastnil kardinál Dominik Duka, Ivan Mládek nebo členové televizní Partičky, kteří se stali zároveň ambasadory celého projektu.

 
Baviči z Partičky se stali ambasadory psychoterapeutického centra

Charitativní projekt terapeutického centra Modré dveře založila magistra Kateřina Siveková Křižáková s podporou svého manžela Viliama Siveka. Projekt financují ze svých zdrojů, což je v dnešní společnosti věc téměř ojedinělá. A proč Modré dveře? Kateřina Siveková Křižáková pro Novinky vysvětlila, že modrá je barva naděje a dveře jsou symbolem vstupu do něčeho nového, třeba i dosud neznámého.

Kateřina Siveková Křižáková je profesí psychoterapeut a lidi se na ni obraceli se svými problémy. I to byl jeden z impulsů, díky kterým začala přemýšlet nad charitativním projektem.

„Zkoumala jsem dostupnost péče pro lidi s psychiatrickým onemocněním a pro lidi se závislostním chováním. A zjistila jsem, že je zde prakticky nulová. Lidé za ní musejí dojíždět do Kolína, Nymburka, nebo do Prahy, což je pro ty, kteří jsou v nějaké akutní fázi nemoci, prostě nepředstavitelné a samozřejmě také finančně neúnosné,“ řekla Kateřina Siveková Křižáková. Dodala, že po „provedeném zmapování situace se zaměřila na pomoc lidem s psychiatrickým onemocněním a různými psychickými problémy". Klienty Modrých dveří budou také lidé s lehkou a střední formou mentální retardace a nemalou částí návštěvníků mají být i děti a mládež ve volnočasových aktivitách a také dospělí, kteří si mohou přijít zacvičit, nebo se vzdělávat.

Klientela Modrých dveří má mít velmi široký záběr. V Modrých dveřích bude sociální rehabilitace, skupinová psychoterapie, arteterapie a ergoterapie. Protne se zde svět nemocných a zdravých. Většina aktivit je zaměřena pro dospělé. Ale na psychologické poradenství mohou docházet ambulantně rodiče i děti, se kterými jsou různé problémy, např. výchovné, nebo lidé se svými vlastními životními problémy.

Modré dveře chtějí svými aktivitami také oslovovat veřejnost. „Moje představa je, aby děti, které jdou kolem, říkaly: hele tady chodím na výtvarku, tady hraju na housle, cvičím a kolemjdoucí dospělí, aby si zašli na dobrou kávu a domácí voňavý koláč. Chceme, aby prostory Modrých dveří sloužily k výstavám, koncertům, divadelním představením, aby to byl zkrátka prostor pro všechny,“ řekla Novinkám Kateřina Siveková Křižáková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků