„Farmakologický způsob ukončení těhotenství lze považovat pro organismus ženy za šetrnější a bezpečnější než chirurgický,“ řekl novinářům v pondělí docent Marek Ľubušký z olomoucké porodnicko-gynekologické kliniky tamní fakultní nemocnice. „Například už jen z hlediska anestezie, jejíž potřeba odpadá, a rovněž odpadá i riziko poranění dělohy při vlastním chirurgickém výkonu.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jen ve zdravotnickém zařízení s lůžkovou péčí

Přísné omezení podání léku Ľubušký vysvětlil tím, že je omezeno na zdravotnické zařízení s lůžkovou péčí a oprávnění podat lék má pouze odborný lékař. To znamená, že ambulantní gynekolog jej nemůže ani objednat, ani předepsat, ani ženě podat.

Ve zdravotnickém zařízení s lůžkovou péčí je nejprve pacientce podáno 600 mg účinné látky mifepristonum. Jedná se o tři tablety, jejichž účinek zamezí výživě těhotenské tkáně včetně embrya. Pacientka zůstává jednu hodinu pod přímým dohledem lékaře z důvodu například zvracení nebo alergické reakce. Pak jde domů.

Další návštěva pacientky je po 36 až 48 hodinách, kdy je jí podána druhá látka – jedna tableta 400 mg látky misoprostolum. Ta zajistí vypuzení těhotenské tkáně z těla. Opět hodinu zůstává pacientka v nemocnici a pak jde domů.

Každá žena obdrží při každém podání tablet bezpečnostní kartu. Na ní je telefon a jméno lékaře, na kterého se má obrátit v případě komplikací. „Za dalších 14 až 21 dnů absolvuje pacientka povinně další kontrolu u lékaře. Ten zkontroluje, že ukončení těhotenství proběhlo úspěšně, a ujistí se, že je vše v pořádku,“ uvedl docent Ľubušký.  Pokud by kontrola ukázala, že embryo z dělohy nevyšlo, musí žena na chirurgický zákrok.

Cenu si může zařízení stanovit samo

Docent Marek Ľubušký má zkušenost zatím s jednou ženou, která požádala o ukončení těhotenství pilulkou. Vše proběhlo normálně. Vypuzení embrya se prý projevilo jako delší a silnější menstruace.

Cenu výkonu a pilulky si může každé zdravotnické zařízení s lůžkovou péčí stanovit samo. „U nás v Olomouci jsme cenu stanovili na 3500 korun, což je cena stejná jako chirurgické ukončení těhotenství,“ uvedl docent Ľubušký.  Žena příslušnou částku platí v plné výši.

Ve světě je už 34 let

Potratová pilulka je na světě už 34 let a teprve před čtrnácti dny se dostala do ČR. „V západních zemích, jako je Německo, Francie, Anglie nebo severské státy, je tento způsob ukončení těhotenství metodou první volby v osmdesáti procentech všech interrupcí.

Pro Českou republiku je to zcela něco nového, a tak na hodnocení je ještě brzo. Za sebe jako lékaře však mohu říct, že jednoznačně vítám rozšíření možností pro pacientky o šetrnější metodu,“ říká docent Ľubušký.