„Nosím v sobě vadný gen BRCA1, který výrazně zvyšuje riziko rakoviny prsu a vaječníků. Lékaři odhadli, že riziko onemocnění rakovinou prsu je 87 procent a rakoviny vaječníků 50procentní,“ popsala 37letá matka šesti dětí v úterním vydání deníku New York Times.

„Rozhodla jsem se být proaktivní a minimalizovat riziko, co nejvíc to jde. Rozhodla jsem se pro preventivní dvojitou mastektomii. Začala jsem s prsy, protože riziko onemocnění rakovinou prsu je mnohem vyšší a operace je složitější,“ uvedla Jolie.

Píšu o tom, protože doufám, že další ženy můžou z mé zkušenosti čerpat.Angelina Jolie

Herečka popsala, že proces odstranění prsní mléčné žlázy a tkáně trval dva měsíce. Poslední zákrok Jolie podstoupila koncem dubna. Hlavní operace, při níž je vyjmuta tkáň a místo ní jsou vloženy dočasné vycpávky, trvala osm hodin.

„Probudíte se s hadičkami a vycpávkami v prsou. Je to jako science fiction. Ale už pár dní po operaci se můžete vrátit do normálního života,“ popsala Jolie. Prsní implantáty jí pak lékaři voperovali za dalších devět týdnů. „Procedura v posledních letech velmi pokročila a výsledky můžou být nádherné,“ poznamenala herečka.

Mastektomie (z řeckého mastos, tj. prs, a ektomé, tj. vyjmutí) je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje celá mléčná žláza, až na výjimky i s prsním dvorcem a bradavkou. Jeho nejčastější indikací je zhoubný karcinom prsu, kdy se pravidelně kombinuje s axilární disekcí.
     Zdroj: Wikipedie

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Angelina Jolie na letošním předávání Oscarů. Zdroj: Reuters

Rozhodnutí dát si odstranit prsa bylo podle Jolie těžké, ale je ráda, že ho učinila. Doplnila, že ji podporoval její partner Brad Pitt. „Píšu o tom, protože doufám, že další ženy můžou z mé zkušenosti čerpat,“ vysvětlila Jolie.

Angelina Jolie upozornila, že na rakovinu prsu zemře ročně na 458 000 lidí. Uvedla, že prevence a léčba by měly být zdravotnickou prioritou, ale testování je stále pro spoustu žen moc drahé.

„Život přináší mnoho výzev. Některé by v nás neměly vyvolávat hrůzu, měli bychom se jim postavit a převzít nad nimi moc,“ uzavřela Jolie.