Specialisté interní kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě (FNO) diagnostikují nemoci střev pomocí takzvané kapslové enteroskopie. Speciální kapsle je miniaturní kamera, kterou člověk spolkne. Mluvčí nemocnice Tomáš Oborný řekl, že novou bezbolestnou metodu, která se ve světě používá zhruba deset let, si na vlastní kůži od loňského července vyzkoušelo 11 pacientů.

Kapslová enteroskopie je podle specialisty interní kliniky FNO Evžena Machytky zcela detailní a bezbolestné vyšetření tenkého střeva, které pacienta nijak nezatěžuje. "Je to ale pouze diagnostická metoda, u které není možnost odběru vzorku jako u běžné endoskopie. Nenahrazuje gastroskopii, ani koloskopii, přistupuje se k ní teprve až po vyloučení příčiny onemocnění v žaludku nebo tlustém střevu," upozorňuje Machytka.

Kapslovou enteroskopii hradí všechny zdravotní pojišťovny

K vyšetření tenkého střeva jsou indikováni pacienti při podezření na zánětlivá a nádorová onemocnění, při nevysvětlitelné anémii, dlouhotrvajících bolestech břicha a horečkách, průjmech a podobně. Kapslovou enteroskopii už podle Machytky hradí všechny zdravotní pojišťovny. Cena jedné kapsle je 500 dolarů (necelých 8900 korun).

Miniaturní kamera váží pouze několik gramů. Obsahuje čočku, osvětlovací diodu, snímač a baterii, která má životnost osm hodin. Pacient přichází nalačno. Na tělo mu lékaři nalepí elektrody připojené k záznamníku, který má osm hodin připevněn na speciálním opasku. Pak se kapsle aktivizuje, pacient ji spolkne a po několika hodinách, až mu projde do tenkého střeva, může začít normálně jíst a pít.