Hlavní obsah
Aero L-39 Albatros syrských vzdušných sil Foto: Profimedia.cz

Turecko sestřelilo syrský L-39 Albatros

Turecké ministerstvo obrany oznámilo v úterý večer, že sestřelilo už třetí syrský letoun. Tentokrát mělo jít o cvičný stroj Aero L-39 Albatros vyrobený v Československu, napsal list Hürriyet. Reportér syrské agentury SANA v úterý dopoledne uváděl, že syrský letoun byl napaden nad provincií Idlib.

Aero L-39 Albatros syrských vzdušných sil Foto: Profimedia.cz
Turecko sestřelilo syrský L-39 Albatros

Turecké ministerstvo neuvedlo k sestřelu žádné podrobnosti. Podle exilové organizace SOHR monitorující dění v Sýrii byl letoun sestřelen tureckou stíhačkou F-16 a jeho pilot zemřel. Není však jasné, zda padl, když byl Albatros zasažen, nebo ho zavraždili opoziční bojovníci. Tělo letce bylo zohaveno, uvedla singapurská zpravodajská televize CNA (Channel News Asia).

Syrské ministerstvo obrany podle agentury SANA přiznalo ztrátu letadla: „Jedno z našich bojových letadel plnících úkol na jihu provincie Idllib bylo zasaženo raketou vypálenou tureckými silami, což vedlo k jeho pádu.“ Podle Sýrie turecká F-16 při útoku narušila syrský vzdušný prostor.

Trosky sestřeleného syrského Aera L-39 Albatros

Foto: Profimedia.cz

Letoun L-39 Albatros je určen prioritně k výcviku, ale dá se použít i jako pozorovací nebo jako lehký bitevní stroj k útokům na pozemní cíle.

Sýrie přišla během týdne o tři letouny, před Albatrosem byly sestřeleny dva Suchoje Su-24. Sestřelily je turecké stroje F-16.

Turecké ministerstvo obrany uvedlo, že během úterý turecké síly sestřelily i jeden syrský dron. Dále zničily dva tanky a dva systémy protivzdušné obrany, pět houfnic a raketometů a tři obrněné transportéry. Tvrzení nelze ověřit.

Trosky sestřeleného syrského Aera L-39 Albatros

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků