Hlavní obsah
 

Zmizelý boeing mohl urazit ještě stovky kilometrů. Pátrači netuší, kde hledat

Už pátý den nikdo neví, co se stalo s Boeingem 777-200ER na lince Kuala Lumpur-Peking, který v sobotu zmizel z radarů nad mořem mezi Malajsií a Vietnamem. Nejmenovaný zástupce malajsijské armády v úterý stanici CNN řekl, že letadlo může být stovky kilometrů od míst, která pročesávají pátrači z devíti zemí.

 
Zmizelý boeing mohl urazit ještě stovky kilometrů. Pátrači netuší, kde hledat

„Pátrací operace pokrývají všechny možné oblasti, do nichž se mohlo letadlo dostat,“ uvedla malajsijská armáda ve svém prohlášení a odmítla všechny spekulace o poslední zaznamenané poloze stroje. Závěry podle ní nejsou na místě, dokud nebudou s jistotou prověřeny.

Letadlo s 239 lidmi ze 14 zemí na palubě, z nichž většinu tvořili občané Číny a Tchaj-wanu, se podle úřadů před svým zmizením hodinu po vzlétnutí vychýlilo z letové trasy.

Letoun indonéského letectva vzlétá k pátrání po zmizelém malajsijském boeingu.

Foto: ČTK/AP

Data podle malajsijských vyšetřovatelů naznačují, že se boeing mohl otáčet zpátky směrem ke Kuala Lumpuru. Zkušený 53letý pilot, který pro malajské aerolinie pracoval 33 let a měl na kontě více než 18 tisíc letových hodin, ale kontrolní věži žádné problémy ani změny nehlásil.

Letadlo přestalo vysílat signál, když nabralo standardní výšku a letělo normální rychlostí. Počasí v oblasti bylo ideální.

Už pátrají i na západě

Je možné, že zařízení vysílající signál i jeho zálohu někdo odpojil anebo přestalo pracovat v důsledku výpadku proudu. Data naznačují, že naposledy se mohl boeing nacházet nad ostrůvkem Pulau Perak v Malackém průlivu, tedy stovky kilometrů od stanovené trasy. Každopádně mohl boeing od té chvíle urazit ještě další stovky kilometrů – palivo měl na dalších sedm hodin.

I proto se pátrači přestali soustředit jen na Thajský záliv, kde letadlo naposledy zaznamenali, ale kde je také maximální hloubka „jen“ 80 metrů, takže by případné trosky stroje už zřejmě objevili, a oblast pátrání stále rozšiřují.

Vydávají se už i západně od Malajského poloostrova a severně do Andamanského moře v Indickém oceánu. Prohledávali i malajsijskou pevninu. Je to jako hledat jehlu v kupce sena, neboť se jedná o oblast o téměř 100 000 kilometrech čtverečních. Experti se shodují, že se stroj nakonec najde. Naděje na záchranu cestujících však s každou další hodinou slábne.

Na pátrání se podílí i americké námořnictvo. Na snímku startuje vrtulník 60R Seahawk z torpédoborce USS Pinckney.

Foto: U.S. Navy/Handout, Reuters

Po letounu zatím marně pátrají Thajsko, Singapur, Indonésie, Vietnam, Austrálie, Spojené státy, Čína a samozřejmě Malajsie. Pátrací tým vyslalo i Japonsko a brzy se k němu zřejmě přidají jednotky námořnictva a pobřežní stráže, oznámilo podle CNN Tokio ve středu.

Do pátrání se zapojilo celkem 42 lodí a 39 letadel. Oblast mimo jiné sleduje až deset čínských satelitů.

Nově Malajsie požádala o pomoc také Indii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků