Hlavní obsah
Čínští záchranáři vynášejí z trosek zničeného domu zraněného po sobotním zemětřesení. Foto: Stringer/China, Reuters

Zemětřesení v Číně: Záchranáři se snaží dostat k přeživším

Čínští záchranáři se snaží dostat do odlehlých oblastí na jihozápadě země, které odřízlo sobotní silné zemětřesení. Agentura Reuters uvedla, že nejméně 203 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných. Zraněných je přes 11 000. Otřesy o síle 6,6 stupně Richterovy škály otřásly okrskem Lu-šan nedaleko města Ja-an v provincii S'-čchuan.

Čínští záchranáři vynášejí z trosek zničeného domu zraněného po sobotním zemětřesení. Foto: Stringer/China, Reuters
Zemětřesení v Číně: Záchranáři se snaží dostat k přeživším

Do postižených oblastí se záchranáři snaží dopravit pomoc pro ty, kdo přežili. Desítky tisíc lidí strávily noc na neděli v autech, stanech a provizorních přístřešcích ve strachu z dalších otřesů.

Zemětřesení v hornatém okrsku Lu-šan spustilo sesuvy půdy, které odřízly přístupové cesty a přerušily také telefonní spojení i elektrické vedení. Nejhůře postižené jsou vesnice ležící vysoko v údolích, kde zemědělci pěstují rýži, zeleninu a kukuřici na terasovitých políčkách. Vesnici Lung-men minutu trvající otřesy prakticky srovnaly se zemí.

Plačící chlapec se svou matkou před zničeným domem v okrsku okrsku Lu-šan.

Foto: Jason Lee, Reuters

V noci na dnešek záchranáři odpálili dynamitem velké kameny, které blokovaly přístupové cesty, na kterých se mezitím vytvořila dlouhá řada sanitek, hasičských vozů a vojenských nákladních automobilů naložených zásobami. Záchranné práce zpomalil i noční déšť.

Hrozí další sesuvy

Čínský meteorologický úřad varoval před možností dalších sesuvů půdy, protože oblastí nadále zachvívají následné otřesy, kterých bylo od sobotního zemětřesení zaznamenáno více než tisíc.

"Situace se vrací do normálu, ale pořád je potřeba značná pomoc, především pokud jde o provizorní přístřeší a další vybavení," řekl Kevin Xia z Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. "Vozidla s dodávkami pomoci mají problém dostat se sem kvůli zablokovaným a dopravními zácpami zahlceným silnicím. Většina z nich je stále ještě na cestě," dodal.

Záchranáři ošetřují tříměsíční dítě. Sobotní otřesy dosáhly 6,6 stupně Richterovy škály.

Foto: Jason Lee, Reuters

V Lu-šanu lékaři a zdravotní sestry ošetřují zraněné pod širým nebem nebo ve stanech postavených na pozemcích kolem hlavní nemocnice, která je po zemětřesení obklopená kusy rozbitého skla, plastů i betonu. Voda ani elektřina nefungují.

"Byl jsem vyděšený. Ještě nikdy předtím jsem nezažil takhle silné zemětřesení," řekl sedmatřicetiletý Čchen Tchien-siung uložený na nosítkách.

Zhruba stejnou oblast postihlo v květnu 2008 zemětřesení o síle 7,9 stupně, které zabilo na 80 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků