Hlavní obsah
Čínský ministr zahraničí Wang I Foto: Damir Sagolj, Reuters

Vystrčil za návštěvu Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu, tvrdí Peking

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil „zaplatí vysokou cenu“ za porušení principu jedné Číny tím, že oficiálně navštívil Tchaj-wan. V prohlášení to uvedl čínský ministr zahraničí Wang I. Šéfa Senátu prohlášení čínského ministra mrzí, přesto věří, že Česko bude mít dobré vztahy se všemi zeměmi.

Čínský ministr zahraničí Wang I Foto: Damir Sagolj, Reuters
Vystrčil za návštěvu Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu, tvrdí Peking

„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ řekl Wang, který je na návštěvě Německa. Wang dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“ a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.

Čína požaduje po všech zemích, s nimiž má diplomatické vztahy, aby se držely zásady jedné Číny. To mimo jiné znamená, že nemají navazovat mezistátní vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii.

„Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení,“ řekl Vystrčil. Tvrdí, že cesta nemá za cíl se proti někomu vymezovat.

Vystrčil přicestoval na Tchaj-wan se zhruba 90člennou delegací v neděli. Mezi jeho hlavní proklamované cíle patří posilování obchodních vztahů. Během návštěvy by měl jednat s předními tchajwanskými politiky. Setká se s ním tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, premiér Su Čen-čchang i jeho parlamentní protějšek Jou Si-kchun. Jednat bude Vystrčil i s několika ministry.

Cesta šéfa Senátu, druhého nejvyššího ústavního činitele ČR, budí velkou pozornost. Čína s ní zásadně nesouhlasí. Vystrčil a další členové politické části delegace však opakovaně zdůraznili, že Česká republika se nemůže podřídit čínským námitkám.

S letem nesouhlasili také prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš. Podporu naopak Vystrčil získal od Spojených států, vyslovil mu ji například americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků