Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-il Foto: KCNA , Reuters

VIDEO: KLDR plánuje vynést do vesmíru satelit, podle USA blafuje

Severní Korea oznámila záměr vstoupit do vesmíru. Na oběžnou dráhu plánuje vynést komunikační satelit. Jižní Korea a Spojené státy se domnívají, že jde o zastírací manévr před připravovaným testem rakety dlouhého doletu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il Foto: KCNA , Reuters
VIDEO: KLDR plánuje vynést do vesmíru satelit, podle USA blafuje

KLDR neuvedla datum plánovaného vypuštění satelitu, oznámila pouze, že to pro zemi bude významný krok na cestě mezi mocnosti. Stanice BBC upozornila, že už v roce 1998, kdy komunistický režim vyzkoušel raketu Teapodong-1, tvrdil, že na oběžnou dráhu vypustil satelit.

Start rakety, která má satelit vynést, se plánuje z odpalovacího zařízení Musudan-ri na severovýchodě země, kde KLDR v roce 2006 otestovala střelu dlouhého doletu Taepodong-2. Test se ale nezdařil. Jihokorejci potvrdili, že satelity zaznamenaly u základny zvýšenou aktivitu. Spolu s Američany se domnívají, že se schyluje ke zkoušce číslo dvě. USA se obávají, že raketa může mít dolet až 6700 kilometrů a bude tedy schopná zasáhnout Aljašku či Havaj.

Jihokorejská vláda v pondělí zveřejnila zprávu, která tvrdí, že KLDR loni rozšířila své armádní programy, zmodernizovala výcvik zvláštních jednotek, rozšířila námořnictvo, posílila ponorky, vyvinula nová torpéda a raketu středního doletu schopnou zasáhnout třeba americké základny na Guamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků