Hlavní obsah

Války ruinují Afriku, stály ji tři sta miliard dolarů

Ozbrojené konflikty stály Afriku za posledních patnáct let 300 miliard dolarů. Částka je rovná sumě, kterou za stejnou dobu dostal černý kontinent v rámci pomoci. Ve čtvrtek zveřejněnou zprávu vypracovaly nevládní organizace včetně britského Oxfamu.

Války ruinují Afriku, stály ji tři sta miliard dolarů

Konflikty mezi lety 1900 a 2005 přišly ročně Afriku na 18 miliard dolarů. V úvodu zprávy liberijská prezidentka Ellen Johnson-Sirleaf proto po právu píše: "To jsou peníze, které si Afrika může jen stěží dovolit ztratit. Mohly být postaveny tisíce nemocnic, škol a silnic."

Nejnákladnější byl konflikt v Jihoafrické republice z let 1990 až 1995, který přišel na 22 miliard a v Demokratické republice Kongo v letech 1996 až 2005, který stál 18 miliard. Konžský konflikt však měl větší dopad, protože náklady představovaly větší podíl na hrubém domácím produktu, pohltil totiž skoro 30 procent z ročního HDP.

 

Graf: NOVINKY/Ondřej Krynek

Ještě horší byly z tohoto pohledu konflikty ve Rwandě a v Burundi. Ve Rwandě si v letech 1990 až 2001 vyžádaly boje 8,4 miliardy, což představuje přes třicet procent ročního hrubého domácího produktu. Válka v Burundi v letech 1993 až 2005 přišla na 5,7 miliardy dolarů, což ročně představuje přes 35 procent HDP země. 

Počet konfliktů poklesl, ale důvod k optimismu není

Ve zprávě se cituje, že počet konfliktů na světadíle sice poklesl, ale přesto není důvod k uspokojení. Zpráva konstatuje, že africké vlády podnikly na regionální úrovni kroky vedoucí ke kontrole pohybu zbraní, ale že by byla potřeba globální smlouva o obchodu se zbraněmi.

Řada konfliktů navíc přetrvává a jiné se rodí. Kritická je situace v Súdánu, z jehož provincie Dárfúr byly vyhnány dva milióny lidí, a v Somálsku, kam před rokem vtrhla Etiopie s cílem podpořit prezidenta a porazit islámské radikály, kteří dobyli většinu země.

Napětí rovněž stále panuje na hranicích mezi Etiopií a Eritreou. Tamní konflikt v letech 1998 až 2000 přišel na 280 miliónů dolarů.

Obyvatelé Mogadiša míjejí jednu z obětí posledních bojů mezi vládními jednotkami a islámskými radikály. Foto: REUTERS/Omar Faruk

Nové boje v Kongu

Tento týden byly hlášeny nové boje z východní části  Konga. Po dvou dnech těžkých bojů požádal ve středu večer povstalecký tutsijský generál Laurent Nkunda o příměří. Nkunda ve své žádosti přislíbil, že je připraven integrovat 500 svých bojovníků do konžské armády, jak požaduje Kinshasa. Vládní jednotky, které obvinil z podpory Hutů, vytlačily povstalce z jejich pozic.

Během intenzivních bojů zahynulo dvacet až sto lidí, plukovník konžské armády John Tshibangu oznámil, že při střetech zahynulo 85 rebelů a 16 vládních vojáků.

Kvůli prudkým střetům v tomto týdnu z oblasti uprchlo na 30 000 lidí. Střet je motivován letitým nepřátelstvím mezi Huty a Tutsii, které stály na počátku tragédie v Rwandě, kde se Tutsiové stali obětí genocidy, zahynulo jich 800 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků