Hlavní obsah
Zdravotníci na západě Afriky používají ochranné oděvy i v porodnicích v Sieře Leone. Foto: Baz Ratner, Reuters

Vakcína proti ebole je slibná

Výsledky testování americké vakcíny proti ebole, které poprvé probíhá přímo v Africe, jsou podle lékařů slibné. Po dobrovolnících z USA provedli vědci zkoušky také na vzorku dospělých Uganďanů. Vakcína je údajně účinnější než ostatní přípravky testované na Afričanech, informoval medicínský časopis The Lancet.

Zdravotníci na západě Afriky používají ochranné oděvy i v porodnicích v Sieře Leone. Foto: Baz Ratner, Reuters
Vakcína proti ebole je slibná

Podle předběžných výsledků testů amerického Národního ústavu zdraví (NIH) je vakcína bezpečná a vyvolala imunitní reakci jak u amerických, tak u ugandských dobrovolníků.

Po podání vakcíny si podle vědců vytvořilo protilátky v krvi asi 57 procent očkovaných ugandských dobrovolníků. Bude prý ale potřeba dalších testů, aby se ukázalo, zda jsou protilátky natolik silné a trvalé, aby poskytly očkovaným dostatečnou ochranu.

„Je to obrovské povzbuzení, neboť lidé s nejvyšším rizikem nákazy žijí právě v Africe a u očkování proti jiným nemocem jsme často pozorovali zmenšenou účinnost u africké populace,“ uvedla vedoucí studie doktorka Julie Ledgerwoodová.

Kromě aktuálně testované vakcíny je v procesu klinických zkoušek ještě několik dalších. Cílem všech je vyvolat imunitní reakci a tvorbu protilátek, které by s infekcí dokázaly bojovat. Proti ebole žádná vakcína dosud neexistuje.

Na ebolu už podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zahynulo více než 7500 lidí z 19 340 nakažených. Oběti pocházejí zejména ze tří západoafrických zemí Sierry Leone, Libérie a Guineje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků