Hlavní obsah
Pracovník japonského centra pro monitorování zemětřesení Foto: Profimedia.cz

V Tichomoří udeřilo silné zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály ve čtvrtek zasáhlo oblast jižního Tichomoří u ostrovního státu Vanuatu. Úřady vydaly varování před vlnou tsunami pro Vanuatu, Šalamounovy ostrovy, a Novou Kaledonii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Tichomořské středisko varování před tsunami (PTWC).

Pracovník japonského centra pro monitorování zemětřesení Foto: Profimedia.cz
V Tichomoří udeřilo silné zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Americká geologická služba (USGS) uvedla, že epicentrum zemětřesení, původně odhadované na 7,6 stupně, se nacházelo 244 kilometrů severozápadně od ostrova Espíritu Santo, který je součástí souostroví Vanuatu. Otřesy vycházely z hloubky asi 36 kilometrů a ozvaly se v pátek 04:14 tamního času (čtvrtek 19:14 SELČ).

"Zemětřesení o takové velikosti dokáže vytvořit ničivou tsunami, která může během minut až hodin zasáhnout pobřeží v oblasti kolem epicentra," oznámilo středisko. Zprávy o tom, že se vlna tsunami skutečně objevila, zatím nejsou.

Varování podle PTWC platí pouze pro zmíněnou oblast a podle dostupných informací se zřejmě nevztáhne na další části Pacifiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků