Hlavní obsah
Vojáci se snaží zabezpečit areál vrchního velitelství. Foto: Faisal Mahmood , Reuters

V Pákistánu jen dva dny po útoku na velitelství 41 mrtvých

Nejméně 41 obětí si v pondělí vyžádal sebevražedný atentát v pákistánském údolí Svát. Přišel dva dny po útoku radikálů na vrchní velitelství pákistánské armády v Rávalpindí, kdy devět teroristů dokázalo proniknout do areálu vrchního velitelství a držet tam po dobu dvaceti hodin přes tři desítky rukojmí. Policie přitom už v červenci armádu varovala, že by radikálové mohli na vrchní velitelství zaútočit, uvádí list New York Times.

Vojáci se snaží zabezpečit areál vrchního velitelství. Foto: Faisal Mahmood , Reuters
V Pákistánu jen dva dny po útoku na velitelství 41 mrtvých

Nejméně 41 lidí v pondělí zahynulo při pumovém útoku na tržišti v okrese Šangla v blízkosti údolí Svát na severozápadě Pákistánu. Dalších 53 lidí bylo při atentátu zraněno, citovala ČTK agenturu AFP. Nálož vybuchla v blízkosti vojenského konvoje a mezi oběťmi jsou kromě civilistů i příslušníci bezpečnostních sil.

"Byl to patrně sebevražedný útok. Útočník zasáhl jedno ze tří vojenských vozidel projíždějících přes nejrušnější tržiště v okrese," řekl agentuře Reuters policejní důstojník Chán Bahadur Chán v telefonátu ze Šangly. Mezi mrtvými je podle něj nejméně 28 civilistů a čtyři vojáci. Zraněno bylo 48 civilistů a pět vojáků.

Údolí Svát a jeho okolí bylo letos dějištěm rozsáhlé vojenské ofenzivy proti ozbrojencům hnutí Tálibán. Armáda oznámila, že tuto oblast od radikálů vyčistila, ale mnoho bojovníků se rozptýlilo do okolních venkovských oblastí.

Armáda o chystaném útoku věděla

Atentát přišel dva dny poté, co radikálové navzdory varování policie s úspěchem zaútočili na vrchní velitelství armády v Rávalpindí. V sobotu do areálu vrchního velitelství proniklo devět radikálů, kteří dokázali dvacet hodin držet přes tři desítky rukojmích včetně vysokých důstojníků. Nakonec se jich většinu podařilo osvobodit, mezi 16 mrtvými je i jeden generál. [celá zpráva]

 

Do akce proti útočníkům byly nasazeny i helikoptéry.

Foto: Faisal Mahmood , Reuters

Jeden z atentátníků akci přežil a podařilo se ho zadržet. Ukázalo se, že jde o bývalého vojáka Muhammada Akvíla, který naplánoval nejen tuto akci, ale i další podobné. Mimo jiné stál za útokem na srílanský kriketový tým v Láhauru a naplánoval také úspěšný sebevražedný atentát na velitele armádních zdravotníků, který byl zabit.

Varování policie nebylo vyslyšeno

Po březnovém útoku na kriketový tým policie zjistila, že by radikálové z Tálibánu a dalších organizací mohli podobný útok podniknout i na vrchní velitelství armády. O hrozbě policie v červenci informovala písmeně tajné služby. V dopise byl popsán i nakonec použitý scénář útoku, že útočníci budou v uniformách a pokusí se zajmout rukojmí.

Pákistánský voják se přibližuje k dodávce útočníků.

Foto: Faisal Mahmood , Reuters

FOTO: Faisal Mahmood, Reuters

Akce také ukázala, jak špatně bylo chráněno velitelství. Bílá dodávka bez problémů projela první bernou a až stráže v druhé po ní začali střílet a zabili čtyři radikály. Pět jich ale vniklo do budovy velitelství. V jedné místnosti zadržovali 22 rukojmích, s nimiž byli tři radikálové, jeden s vestou plnou výbušnin, v druhé pak 12 rukojmích, opět střežených radikálem s vestou plnou výbušnin.

Při osvobozovací akci speciální jednotka dokázala zabít sebevražedného atentátníka u větší skupiny, zbylí radikálové ale zastřelili dva příslušníky speciální jednotky. Do druhé místnosti přišlo komando pozdě, atentátník se odpálil, takže několik rukojmích bylo zraněno. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků