Hlavní obsah
Vojáci se snaží zabezpečit areál vrchního velitelství. Foto: Faisal Mahmood , Reuters

V Pákistánu jen dva dny po útoku na velitelství 41 mrtvých

Nejméně 41 obětí si v pondělí vyžádal sebevražedný atentát v pákistánském údolí Svát. Přišel dva dny po útoku radikálů na vrchní velitelství pákistánské armády v Rávalpindí, kdy devět teroristů dokázalo proniknout do areálu vrchního velitelství a držet tam po dobu dvaceti hodin přes tři desítky rukojmí. Policie přitom už v červenci armádu varovala, že by radikálové mohli na vrchní velitelství zaútočit, uvádí list New York Times.

Vojáci se snaží zabezpečit areál vrchního velitelství. Foto: Faisal Mahmood , Reuters
V Pákistánu jen dva dny po útoku na velitelství 41 mrtvých

Nejméně 41 lidí v pondělí zahynulo při pumovém útoku na tržišti v okrese Šangla v blízkosti údolí Svát na severozápadě Pákistánu. Dalších 53 lidí bylo při atentátu zraněno, citovala ČTK agenturu AFP. Nálož vybuchla v blízkosti vojenského konvoje a mezi oběťmi jsou kromě civilistů i příslušníci bezpečnostních sil.

"Byl to patrně sebevražedný útok. Útočník zasáhl jedno ze tří vojenských vozidel projíždějících přes nejrušnější tržiště v okrese," řekl agentuře Reuters policejní důstojník Chán Bahadur Chán v telefonátu ze Šangly. Mezi mrtvými je podle něj nejméně 28 civilistů a čtyři vojáci. Zraněno bylo 48 civilistů a pět vojáků.

Údolí Svát a jeho okolí bylo letos dějištěm rozsáhlé vojenské ofenzivy proti ozbrojencům hnutí Tálibán. Armáda oznámila, že tuto oblast od radikálů vyčistila, ale mnoho bojovníků se rozptýlilo do okolních venkovských oblastí.

Armáda o chystaném útoku věděla

Atentát přišel dva dny poté, co radikálové navzdory varování policie s úspěchem zaútočili na vrchní velitelství armády v Rávalpindí. V sobotu do areálu vrchního velitelství proniklo devět radikálů, kteří dokázali dvacet hodin držet přes tři desítky rukojmích včetně vysokých důstojníků. Nakonec se jich většinu podařilo osvobodit, mezi 16 mrtvými je i jeden generál. [celá zpráva]

 

Do akce proti útočníkům byly nasazeny i helikoptéry.

Foto: Faisal Mahmood , Reuters

Jeden z atentátníků akci přežil a podařilo se ho zadržet. Ukázalo se, že jde o bývalého vojáka Muhammada Akvíla, který naplánoval nejen tuto akci, ale i další podobné. Mimo jiné stál za útokem na srílanský kriketový tým v Láhauru a naplánoval také úspěšný sebevražedný atentát na velitele armádních zdravotníků, který byl zabit.

Varování policie nebylo vyslyšeno

Po březnovém útoku na kriketový tým policie zjistila, že by radikálové z Tálibánu a dalších organizací mohli podobný útok podniknout i na vrchní velitelství armády. O hrozbě policie v červenci informovala písmeně tajné služby. V dopise byl popsán i nakonec použitý scénář útoku, že útočníci budou v uniformách a pokusí se zajmout rukojmí.

Pákistánský voják se přibližuje k dodávce útočníků.

Foto: Faisal Mahmood , Reuters

FOTO: Faisal Mahmood, Reuters

Akce také ukázala, jak špatně bylo chráněno velitelství. Bílá dodávka bez problémů projela první bernou a až stráže v druhé po ní začali střílet a zabili čtyři radikály. Pět jich ale vniklo do budovy velitelství. V jedné místnosti zadržovali 22 rukojmích, s nimiž byli tři radikálové, jeden s vestou plnou výbušnin, v druhé pak 12 rukojmích, opět střežených radikálem s vestou plnou výbušnin.

Při osvobozovací akci speciální jednotka dokázala zabít sebevražedného atentátníka u větší skupiny, zbylí radikálové ale zastřelili dva příslušníky speciální jednotky. Do druhé místnosti přišlo komando pozdě, atentátník se odpálil, takže několik rukojmích bylo zraněno. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků